Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Grigor Dimitrov ajunge în finala turneului ATP de la Paris Masters

Grigor Dimitrov

Tenismanul bulgar Grigor Dimitrov a învins cu 6:3, 6:7(1), 7:6(3) pe Stefanos Tsitsipas, al șaselea jucător mondial, în semifinalele ultimului turneu ATP Masters 1000 al anului de la Paris și s-a calificat în finală.

Meciul a început foarte bine pentru Grigor, care a câștigat 12 din primele 14 puncte ale meciului, ceea ce i-a permis să conducă cu un break și un avantaj de 3:0 în game. În ultima treime a meciului, ambii și-au câștigat primele game-uri de serviciu și până la finalul meciului ambii au demonstrat un joc excelent.

Dimitrov a fost impecabil în tiebreak, câștigând primele 5 game-uri. Tsitsipas a câștigat două game-uri, dar și-a amânat doar eliminarea din turneu, după 2:31 ore de joc. Dimitrov a câștigat primul său tiebreak împotriva acestui adversar.

În finală, Grigor Dimitrov se va confrunta fie cu numărul 1 mondial, Novak Djokovic, fie cu rusul Andrey Rublev.

Va fi a doua finală de Masters 1000 din cariera de până acum a lui Dimitrov.

Mai multe din categorie

Bulgaria și România au terminat la egalitate meciul amical de fotbal din București

Bulgaria a remizat cu România într-un meci amical. Meciul s-a disputat în fața a 20 000 de spectatori pe stadionul Steaua din București. Portarul Ivan Dyulgerov a fost eroul naționalei Bulgariei, apărând un penalty în debutul reprizei secunde...

publicat în 05.06.2024 la 11:30

Grigor Dimitrov va juca pentru prima dată sferturile de finală la Paris

Grigor Dimitrov a înregistrat cea mai bună performanță a sa, la Roland Garros.  După un succes în fața lui Hubert Horkac, el va juca în sferturile de finală, unde este așteptat de italianul Yannick Siner.  „Știam că va fi un meci foarte dificil...

publicat în 03.06.2024 la 09:15

Președintele discută la Comitetul Olimpic Internațional despre candidatura Sofiei pentru găzduirea Jocurilor Olimpice de Tineret

"Apreciem la înalte valoare disponibilitatea Comitetului Internațional Olimpic  de a sprijini eforturile și ambiția Bulgariei de a găzdui Jocurile Olimpice de iarnă pentru tineret"  a declarat președintele Rumen Radev în cadrul unei întâlniri cu..

publicat în 28.05.2024 la 12:00