Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Scrimeri bulgari medaliați cu aur și bronz în România

Nikolai-Thomas Georgiev a cucerit medalia de aur la una dintre prestigioasele competiții de sabie pentru cadeți, individual masculin și feminin la Riposta Cup în București, a anunțat Federația bulgară de scrimă.

În finală, scrimerul nostru s-a impus în fața francezului Thomas Bilot cu 15:11 și a câștigat meritat medalia de aur.

În competiția pe echipe a fetelor cadete, prima echipă a Bulgariei, formată din Maya Antonova, Ralitsa Gadzeva, Natalie Mishineva și Victoria Vitliyemova, a cucerit medaliile de bronz după ce a învins Azerbaidjanul cu 45:32 în meciul pentru medalia de bronz.

Mai multe din categorie

CSKA 1948 și Botev Plovdiv au înregistrat victorii în Liga Conferințelor

CSKA 1948 a luat un avans minim cu 2:1 la Sofia împotriva celui mai bogat club de fotbal din Cipru "Paphos". În a treia rundă de calificare a turneului "Liga Conferințelor", Muamer Tankovic a adus oaspeții în avantaj în minutul 10. Mario Iliev a..

publicat în 09.08.2024 la 12:30

Jocurile Olimpice Paris 2024: Bulgaria va avea vineri reprezentanți în patru sporturi

Bulgaria va avea vineri reprezentanți în patru sporturi la Jocurile Olimpice Paris 2024. Pe 8 august, țara a obținut 4 medalii, dintre care 1 de aur și 3 de bronz. Halterofilul Karlos Nasar și gimnasta ritmică Boriana Kalein au șanse să câștige..

publicat în 09.08.2024 la 11:30
Semyon Novikov a prevalat peste Aliteza Mohamadipiani

Primul aur olimpic pentru Bulgaria de la Paris 2024

Bulgaria are deja primul său campion olimpic la jocurile de la Paris. Semyon Novikov l-a învins în finală pe luptătorul iranian Alireza Mohmadipiani, care este vicecampion mondial la categoria până la 82 kg la lupte în stil clasic. Novikov a realizat un..

publicat în 08.08.2024 la 22:00