Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Gabriela Gheorghieva avansează în semifinalele probei de 100 m spate în Qatar

Gabriela Gheorghieva

Bulgăroaica Gabriela Gheorghieva s-a calificat în semifinalele probei de 100 de metri spate la Campionatele Mondiale de Natație din 2024 de la Doha, Qatar. Sportiva în vârstă de 26 de ani a terminat pe locul 15, cu un record personal de 1:01.65. Este pentru prima dată în cariera sa când ajunge în semifinalele probei de 100 m spate la un Campionat Mondial. Ea va înota în cea de-a doua semifinală din această seară.

Cea mai rapidă în proba de 100 m spate a fost americanca Claire Curzan, cu 59,72 secunde.

Ceilalți doi bulgari prezenți în calificările din această dimineață, Kaloian Levterov și Iordan Iancev, au fost eliminați.

Mai multe din categorie

Rosița Denceva a început cu o victorie la Roland Garros

Rosița Denceva s-a calificat în turul al doilea al turneului de tenis feminin de la Roland Garros după o victorie categorică (6:2, 6:2) în fața participantei cu wild-card, australianca Alana Subasic. În meciul următor, ea va avea o adversară mult mai..

publicat în 05.06.2024 la 12:30

Bulgaria și România au terminat la egalitate meciul amical de fotbal din București

Bulgaria a remizat cu România într-un meci amical. Meciul s-a disputat în fața a 20 000 de spectatori pe stadionul Steaua din București. Portarul Ivan Dyulgerov a fost eroul naționalei Bulgariei, apărând un penalty în debutul reprizei secunde...

publicat în 05.06.2024 la 11:30

Grigor Dimitrov va juca pentru prima dată sferturile de finală la Paris

Grigor Dimitrov a înregistrat cea mai bună performanță a sa, la Roland Garros.  După un succes în fața lui Hubert Horkac, el va juca în sferturile de finală, unde este așteptat de italianul Yannick Siner.  „Știam că va fi un meci foarte dificil...

publicat în 03.06.2024 la 09:15