Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Bojidar Andreev a câștigat medalia de aur europeană la haltere, stabilind un record

Bojidar Andreev a câștigat titlul la categoria 73 kg. categoria olimpică la Campionatele Europene de haltere de la Sofia.

Halterofilul în vârstă de 27 de ani a obținut 348 kg. la smuls și la flotări și, pentru a doua oară după 2019 la Batumi, a cucerit aurul la un campionat european, stabilind un record european. El a înregistrat cel mai bun rezultat cu 155 kgs. la aruncat și 193 kgs. la împins.

Medalia de argint în duel a revenit lui Mohamed Ozbek, Turcia, iar cea de bronz - lui Ritvars Suharevs, Letonia.

Mai multe din categorie

Tihomir Ivanov a câștigat aurul la săritura în înălțime în Germania

Tihomir Ivanov a câștigat concursul masculin de săritură în înălțime din cadrul turneului Sinner Hochsprungmeeting de la Sinn, Germania. Campionul bulgar, în vârstă de 29 de ani, a sărit 2,21 metri la a doua încercare. Tobias Potye, din țara gazdă, a..

publicat în 24.06.2024 la 15:30

Elevi premiați în cadrul inițiativei "Sport cu președintele”

În cadrul unei ceremonii care va avea loc astăzi în Sala de onoare cu stemă, a Președinției, șeful statului bulgar, Rumen Radev, va premia 30 de elevi din întreaga țară. Aceștia sunt participanții la inițiativa "Sport cu președintele", al cărei..

publicat în 21.06.2024 la 09:00

Grigor Dimitrov își păstrează locul 10 în clasamentul ATP

Grigor Dimitrov și-a păstrat poziția a 10-a în clasamentul ATP de tenis publicat astăzi, în timp ce Viktoriya Tomova a urcat șase locuri în clasamentul feminin. Dimitrov a revenit în top 10 la 1 aprilie 2024. Grigor are 3.775 de puncte în urma apariției..

publicat în 10.06.2024 la 10:30