Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Kiril Despodov a fost ales Fotbalistul Anului 2023.

Cu 317 voturi din partea a 666 de votanți, Kiril Despodov a fost ales cel mai bun fotbalist din Bulgaria pentru a patra oară în cariera sa. În sezonul trecut, el a avut 19 goluri și 22 de pase de gol și a stat la baza câștigării Cupei Bulgariei și a celui de-al 12-lea titlu de campion consecutiv pentru Ludogorets.

În septembrie, a fost cedat echipei grecești PAOK pentru 3,5 milioane de euro. El a devenit rapid om-cheie pentru noua sa echipă, care se află la două puncte în spatele liderului AEK în campionatul Greciei și va juca în același timp în sferturile de finală ale Ligii Conferințelor. Coechipierii lui Despodov sunt Ilya Gruev și Ivaylo Chochev.

Premiul special la ceremonia "Fotbalistul anului" i-a revenit lui Stiliyan Petrov - pentru organizația caritabilă "Meciul speranței" din Sofia, în urma căruia a donat echipamente medicale în valoare de peste 290 de mii de euro pentru 10 spitale oncologice din Bulgaria.

Mai multe din categorie

Poză: Sport PR Events Managment

Înotătorul maratonist Petar Stoicev traversează Strâmtoarea Gibraltar

Petar Stoicev a devenit primul bulgar care a traversat înot Strâmtoarea Gibraltar, conform regulilor Oceans Seven, fără costum de neopren.  Stoicev a parcurs distanța de la coasta europeană din orașul spaniol Tarifa până la coasta africană din Maroc..

publicat în 16.04.2024 la 15:30
Stilyana Nikolova

Stilyana Nikolova a cucerit două medalii de aur și una de argint la finala de la Sofia

Cinci medalii reprezintă bilanțul de ieri al ultimei zile a Cupei Mondiale de gimnastică ritmică de la Sofia. A doua în proba de ansamblu, Styliana Nikolova a obținut medaliile de aur la minge și panglică și argint la cerc. Campioana Boryana Kaleyn..

publicat în 15.04.2024 la 10:00
Stoyka Krasteva

EUBC prezintă un film dedicat campioanei olimpice la box Stoyka Krasteva

Confederația Europeană de Box (EUBC) a prezentat un film dedicat lui Stoyka Krasteva, campioana olimpică la categoria muscă la Tokyo 2020. Filmul de 48 de minute este cel de-al șaselea episod al seriei ''Protagoniștii''.  Stoyka Krasteva vorbește..

publicat în 12.04.2024 la 17:00