Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

A doua înfrângere pentru Nurgul Salimova la turneul Challengers

Nurgul Salimova a pierdut în fața Alexandrei Goryachkina la turneul World Chess Challengers de la Toronto. Partida a fost asemănătoarei întâlnirii dintre cele două de la finala Cupei Mondiale din august anul trecut, pe care rusoaica aflată pe locul trei în clasament a câștigat-o la tie-break.

Șahista bulgară va juca mâine cu piesele negre împotriva rusoaicei Kateryna Lagno.

După runda a șasea, Nurgül Salimova se află pe locul cinci în clasament, cu 2,5 puncte și un bilanț de o victorie, două înfrângeri și trei remize. Chinezoaica Tang Zhonyu este lider, cu 4,5 puncte, urmată de Alexandra Goryachkina, cu 4 puncte, și Kateryna Lagno, cu 3,5 puncte.

Câștigătoarea turneului va juca pentru titlul mondial la sfârșitul anului împotriva campioanei în exercițiu Jiu Wenjun din China.

Mai multe din categorie

Arhivă

Atleții bulgari vor participa la Jocurile Europene ale sportivilor cu transplant

Unsprezece sportivi bulgari s-au deplasat la Lisabona pentru a participa la Jocurile Europene de Transplant și Dializă, care vor avea loc în perioada 21-28 iulie. Ei vor concura în 7 din cele 11 discipline, inclusiv înot, badminton, tenis, atletism...

publicat în 22.07.2024 la 12:30
Nikola Tsolov

Nikola Tsolov cu prima victorie într-o cursă principală de Formula 3

Nikola Tsolov, în vârstă de 17 ani, a obținut a treia sa victorie în Formula 3 și prima într-o cursă principală după ce a triumfat în cursa lungă de pe circuitul Hungaroring din Ungaria. Bulgarul a obținut până acum două succese la sprint, la Monaco..

publicat în 22.07.2024 la 10:00

„Botev Plovdiv” continuă în Europa League după remiza cu Maribor

Câștigătoarea Cupei Bulgariei „Botev” Plovdiv s-a calificat în turul doi preliminar al turneului de fotbal „Europa League” după 2:2 în deplasare la slovenii de la „Maribor”. În primul meci echipa din Plovdiv s-a impus cu 2:1. În minutul 13 Jan Repas a..

publicat în 19.07.2024 la 09:00