Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Trei medalii pentru gimnastele bulgare la finala Cupei Mondiale de la Baku

Boryana Kaleyn

Gimnastele bulgare au cucerit în total trei medalii la finalele Cupei Mondiale de gimnastică ritmică de la Baku, iar Elvira Krasnobaeva a obținut și una de argint, la individual compus.

În proba individuală, Eva Brezalieva, a zecea clasată, a luat argint la minge și bronz la cerc, în timp ce Elvira Krasnobaeva a mai obținut o medalie de argint la panglică.

Ansamblul format din Magdalena Minevska, Sofia Ivanova, Kamelia Petrova, Rachel Stoyanov și Margarita Vassileva nu a putut urca pe podiumul învingătorilor. Fetele au rămas pe locul patru la trei panglici și două mingi, și pe locul șase la cinci cercuri.

Mai multe din categorie

Arhivă

Atleții bulgari vor participa la Jocurile Europene ale sportivilor cu transplant

Unsprezece sportivi bulgari s-au deplasat la Lisabona pentru a participa la Jocurile Europene de Transplant și Dializă, care vor avea loc în perioada 21-28 iulie. Ei vor concura în 7 din cele 11 discipline, inclusiv înot, badminton, tenis, atletism...

publicat în 22.07.2024 la 12:30
Nikola Tsolov

Nikola Tsolov cu prima victorie într-o cursă principală de Formula 3

Nikola Tsolov, în vârstă de 17 ani, a obținut a treia sa victorie în Formula 3 și prima într-o cursă principală după ce a triumfat în cursa lungă de pe circuitul Hungaroring din Ungaria. Bulgarul a obținut până acum două succese la sprint, la Monaco..

publicat în 22.07.2024 la 10:00

„Botev Plovdiv” continuă în Europa League după remiza cu Maribor

Câștigătoarea Cupei Bulgariei „Botev” Plovdiv s-a calificat în turul doi preliminar al turneului de fotbal „Europa League” după 2:2 în deplasare la slovenii de la „Maribor”. În primul meci echipa din Plovdiv s-a impus cu 2:1. În minutul 13 Jan Repas a..

publicat în 19.07.2024 la 09:00