Marieta Gheorghieva devine a treia alpinistă bulgară care a ajuns pe vârful Everest

O bulgăroaică a pus din nou piciorul pe cel mai înalt vârf de pe Pământ. Marieta Gheorghieva a escaladat Muntele Everest (8848 de metri) și a devenit a treia alpinistă bulgară care a ajuns pe cel mai înalt vârf de pe planetă. Marieta Gheorghieva a urcat pe Everest în cadrul unei expediții comerciale conduse de legendarul alpinist Nirmal Purja. A condus expediția alături de alți doi alpiniști celebri, Mingma David Sherpa și Mingma Tenzi Sherpa. Elite Exped a confirmat că Marieta Gheorghieva se numără printre cei care au reușit să urce pe Everest.

Petia Kolceva a fost prima femeie bulgară care a escaladat Everestul. Ea a escaladat cel mai înalt vârf din lume în mai 2009. În urmă cu doi ani, Silvia Azdreeva a escaladat și ea Everestul împreună cu Nirmal Purja.

Marieta Gheorghieva este cel de-al 16-lea cetățean bulgar care a ajuns pe cel mai înalt vârf din lume. La 20 aprilie 2024, s-au împlinit 40 de ani de la prima expediție bulgară pe Everest. La 20 aprilie 1984, Hristo Prodanov a devenit primul bulgar care a ajuns pe vârful Everest.

Mai multe din categorie

Rosița Denceva a început cu o victorie la Roland Garros

Rosița Denceva s-a calificat în turul al doilea al turneului de tenis feminin de la Roland Garros după o victorie categorică (6:2, 6:2) în fața participantei cu wild-card, australianca Alana Subasic. În meciul următor, ea va avea o adversară mult mai..

publicat în 05.06.2024 la 12:30

Bulgaria și România au terminat la egalitate meciul amical de fotbal din București

Bulgaria a remizat cu România într-un meci amical. Meciul s-a disputat în fața a 20 000 de spectatori pe stadionul Steaua din București. Portarul Ivan Dyulgerov a fost eroul naționalei Bulgariei, apărând un penalty în debutul reprizei secunde...

publicat în 05.06.2024 la 11:30

Grigor Dimitrov va juca pentru prima dată sferturile de finală la Paris

Grigor Dimitrov a înregistrat cea mai bună performanță a sa, la Roland Garros.  După un succes în fața lui Hubert Horkac, el va juca în sferturile de finală, unde este așteptat de italianul Yannick Siner.  „Știam că va fi un meci foarte dificil...

publicat în 03.06.2024 la 09:15