Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Bulgaria și România au terminat la egalitate meciul amical de fotbal din București

Bulgaria a remizat cu România într-un meci amical. Meciul s-a disputat în fața a 20 000 de spectatori pe stadionul Steaua din București. Portarul Ivan Dyulgerov a fost eroul naționalei Bulgariei, apărând un penalty în debutul reprizei secunde.

Astfel, naționala Bulgariei rămâne fără nicio înfrângere sub comanda noului selecționer Ilian Iliev. Sub conducerea lui Iliev au 5 meciuri, dintre care 4 sunt remize. România se află printre finalistele de la Euro 2024 din Germania, dar bulgarii au jucat echilibrat împotriva gazdelor, având chiar ocazii bune de a marca în repriza a doua. După meciul eliminatoriu, Bulgaria și-a continuat seria de meciuri în care nu a mai pierdut în fața României din 1989. Bilanțul total este de 18 victorii românești, 6 egaluri și 9 victorii bulgare.

Românii au un amical cu Liechtenstein pe 7 iunie și pleacă la Euro 2024. Pe 8 iunie, bulgarii vizitează Slovenia, care joacă și ea un amical înainte de a pleca la turneul final din Germania.

„Am făcut o luptă bună împotriva unei echipe bune, a comentat, după meci, antrenorul bulgarilor, care le-a urat românilor succes la Euro 2024. Iliev a adăugat: „Am mulți prieteni în România și le doresc succes. Cu calitățile echipei lor, vor obține rezultate bune, nu va fi o surpriză”.

Mai multe din categorie

Ludogorets a luat un avans înaintea revanșei din Razgrad cu Qarabağ FK

Ludogorets, campioana Bulgariei la fotbal, a obținut un succes de valoare, 2:1, la Baku, în calitate de oaspete al echipei Qarabağ FK,  în primul meci din turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor. În minutul 17 gazdele au marcat un gol care a..

publicat în 07.08.2024 la 12:30

Bulgarul Ivailo Ivanov este primul arbitru la sferturile de finală de volei de la Paris

În prima zi a eliminărilor turneului de volei de la Jocurile Olimpice de la Paris, cel mai bun arbitru bulgar, Ivailo Ivanov, va fi primul arbitru al meciului masculin din sferturile de finală dintre Italia și Japonia. La Jocurile Olimpice din..

publicat în 05.08.2024 la 15:30
Javier Ibáñez

Javier Ibáñez a asigurat prima medalie olimpică pentru Bulgaria Gimnasta Valentina Georgieva a terminat pe locul cinci la sărituri

Boxerul Javier Ibáñez s-a calificat în semifinalele Jocurilor Olimpice la categoria 57 kg și și-a asigurat cel puțin o medalie de bronz la Paris. Campionul european de origine cubaneză, dar care concurează pentru Bulgaria, l-a învins pe japonezul Shudai..

publicat în 05.08.2024 la 08:30