Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Copiii bulgari au purtat noroc echipei spaniole de fotbal la UEFA EURO 2024

11 copii bulgari s-au numărat printre norocoșii care au avut ocazia extraordinară de a fi "mascotele" unora dintre cele mai mari vedete de fotbal din Europa. Pe  9 iulie, 10 băieți și o fată din Bulgaria au intrat pe terenul de la Allianz Arena din München împreună cu echipa Spaniei.

Ei au dus ”Furia Roja” în semifinalele UEFA EURO 2024. Inițiativa face parte din programul internațional al unuia dintre sponsorii turneului, datorită căreia, un total de 1 100 de tineri din Europa au ocazia să experimenteze lumea captivantă a fotbalului european dincolo de micul ecran.

Înainte de a lua parte la cel mai mare eveniment fotbalistic din această vară, copiii au avut parte de tururi turistice distractive și educative în Bavaria, relatează BGNES și OFFNews. Bulgarii au purtat noroc echipei Spaniei, care s-a calificat în finală învingând Franța cu scorul de 2-1.

Mai multe din categorie

Pugilista Svetlana Kamenova merge în sferturile de finală la Paris

Svetlana Kamenova a început cu o victorie convingătoare turneul olimpic de box de la Paris, categoria 57 kg, învingând-o în sferturile de finală pe irlandeza Mikaela Walsh cu 5-0 din partea judecătorilor. Următoarea adversară a Svetlanei este dubla..

publicat în 02.08.2024 la 16:30
Javier Ibaniez

Performanță excelentă pentru trei boxeri bulgari la Jocurile Olimpice

Bulgarul Javier Ibaniez s-a calificat în sferturile de finală la categoria până la 57 kc. la turneul olimpic de box de la Paris. Cubanezul care concurează pentru Bulgaria a fost al doilea în schema de campion european. El l-a învins pe ucraineanul Eider..

publicat în 01.08.2024 la 11:30

Tragere la sorți dificilă pentru surorile Stoeva în sferturile de finală la badminton la Jocurile Olimpice

Gabriela Stoeva și Ștefani Stoeva le vor înfrunta pe liderii clasamentului mondial și actualele campioane mondiale Chen Qingchen și Jia Yifan în sferturile de finală ale turneului olimpic de badminton de la Paris. Surorile Stoeva sunt de trei ori..

publicat în 31.07.2024 la 17:00