Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Elevii bulgari au câștigat 4 medalii la Olimpiada Internațională de Chimiе

Elevii bulgari au câștigat 4 medalii la Olimpiada Internațională de Chimie din Arabia Saudită, desfășurată între 21 și 30 iulie. Ei au câștigat o medalie de aur, una de bronz și două de argint.

Aurul a fost câștigat de elevul Viktor Lilov, din clasa a XII-a, a anunțat Asociația Echipei Olimpice de Științe. Medaliile de argint au revenit elevilor din clasa a XII-a Preslav Georgiev și Yavor Hristov, în timp ce medalia de bronz a revenit elevului din clasa a X-a Nikola Ninkov.

Viktor Lilov s-a clasat pe locul al doilea în lume în competiția cu cei mai buni 327 de elevi din 84 de țări. În aprilie, Victor a câștigat deja o medalie de aur la Olimpiada Internațională Mendeleev de Chimie desfășurată în China. În urmă cu câteva săptămâni, el a câștigat, de asemenea, o medalie de aur la cea de-a 35-a Olimpiadă Internațională de Biologie (IBO) desfășurată în Kazahstan. Astfel, el devine primul elev bulgar care câștigă simultan primele două premii internaționale la biologie și chimie.

Mai multe din categorie

O nouă școală duminicală bulgară își va deschide porțile în Chicago în septembrie

„Școala noastră își va deschide porțile pentru copiii care doresc să își mențină și să își dezvolte limba, cultura și tradițiile”, spune Centrul Cultural Bulgarica, care va opera centrul educațional. Pentru noul an școlar 2024/2025, copiii sunt..

publicat în 30.07.2024 la 16:30

Surorile Stoeva vor juca în sferturile de finală la badminton, la Paris

Surorile Stoeva vor juca în sferturile de finală la badminton, la Paris Jucătoarele de badminton Gabriela și Stefani Stoeva s-au calificat pentru prima dată în carieră în sferturile de finală ale Jocurilor Olimpice. Surorile din Haskovo au depășit..

publicat în 30.07.2024 la 15:30