Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Javier Ibáñez a asigurat prima medalie olimpică pentru Bulgaria Gimnasta Valentina Georgieva a terminat pe locul cinci la sărituri

Javier Ibáñez

Boxerul Javier Ibáñez s-a calificat în semifinalele Jocurilor Olimpice la categoria 57 kg și și-a asigurat cel puțin o medalie de bronz la Paris. Campionul european de origine cubaneză, dar care concurează pentru Bulgaria, l-a învins pe japonezul Shudai Harada cu 5-0 la votul arbitrilor.

Pentru un loc în finală, Javier Ibáñez îl va înfrunta pe Munarbek Seitbek Uulu din Kârgâzstan, medaliat cu bronz mondial, care l-a învins pe Jamal Harvey din Statele Unite cu 3 la 2 din voturile arbitrilor.

Cu victoria sa categorică din sferturile de finală, boxerul bulgar a obținut pentru Bulgaria a 20-a distincție olimpică în acest sport.

Valentina Georgieva a realizat, de asemenea, o performanță demnă de o medalie olimpică, cu două sărituri excelente, pentru a-și asigura locul cinci în finala acestui aparat la gimnastică. Astfel, Bulgaria a avut din nou o finalistă olimpică în gimnastica feminină, după o pauză de 32 de ani.

Această clasare este un succes uriaș pentru debutanta olimpică în vârstă de 18 ani și pentru că a fost obținută după o lungă absență din cauza unei accidentări la genunchi.

Interesant este că Valentina Georgieva a repetat reușita antrenorului său Filip Yanev, care a terminat pe locul cinci la sărituri la Jocurile Olimpice de la Atena din 2004.

Mai multe din categorie

Tihomir Ivanov a câștigat aurul la săritura în înălțime în Germania

Tihomir Ivanov a câștigat concursul masculin de săritură în înălțime din cadrul turneului Sinner Hochsprungmeeting de la Sinn, Germania. Campionul bulgar, în vârstă de 29 de ani, a sărit 2,21 metri la a doua încercare. Tobias Potye, din țara gazdă, a..

publicat în 24.06.2024 la 15:30

Elevi premiați în cadrul inițiativei "Sport cu președintele”

În cadrul unei ceremonii care va avea loc astăzi în Sala de onoare cu stemă, a Președinției, șeful statului bulgar, Rumen Radev, va premia 30 de elevi din întreaga țară. Aceștia sunt participanții la inițiativa "Sport cu președintele", al cărei..

publicat în 21.06.2024 la 09:00

Grigor Dimitrov își păstrează locul 10 în clasamentul ATP

Grigor Dimitrov și-a păstrat poziția a 10-a în clasamentul ATP de tenis publicat astăzi, în timp ce Viktoriya Tomova a urcat șase locuri în clasamentul feminin. Dimitrov a revenit în top 10 la 1 aprilie 2024. Grigor are 3.775 de puncte în urma apariției..

publicat în 10.06.2024 la 10:30