Dimensune font
Radioul Național Bulgar © 2024 Toate drepturile rezervate.

Ludogorets a luat un avans înaintea revanșei din Razgrad cu Qarabağ FK

Ludogorets, campioana Bulgariei la fotbal, a obținut un succes de valoare, 2:1, la Baku, în calitate de oaspete al echipei Qarabağ FK, în primul meci din turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor.

În minutul 17 gazdele au marcat un gol care a fost anulat pe motiv de offside și prima repriză s-a încheiat 0:0.

Ludogorets a preluat conducerea în minutul 54 cu un gol marcat de Diniz Almeida. Din păcate, în minutul 61, vedeta echipei bulgare, Bernard Teckpetey, a fost scos pe targă de pe teren cu piciorul rupt. În minutul 65, Karabakh a egalat cu un gol marcat de Juninho. În minutul 87, Caio Vidal a marcat cu capul golul decisiv al meciului pentru victoria campionilor bulgari. În minutul 89, marcatorul golului a primit al doilea cartonaș galben, respectiv un cartonaș roșu, lăsând Ludogorets cu o echipă redusă.

Echipa a rezistat presiunii finale a azerilor. Meciul revanșă de la Razgrad se va juca pe 13 august.

Mai multe din categorie

Javier Ibáñez

Javier Ibáñez a asigurat prima medalie olimpică pentru Bulgaria Gimnasta Valentina Georgieva a terminat pe locul cinci la sărituri

Boxerul Javier Ibáñez s-a calificat în semifinalele Jocurilor Olimpice la categoria 57 kg și și-a asigurat cel puțin o medalie de bronz la Paris. Campionul european de origine cubaneză, dar care concurează pentru Bulgaria, l-a învins pe japonezul Shudai..

publicat în 05.08.2024 la 08:30

Pugilista Svetlana Kamenova merge în sferturile de finală la Paris

Svetlana Kamenova a început cu o victorie convingătoare turneul olimpic de box de la Paris, categoria 57 kg, învingând-o în sferturile de finală pe irlandeza Mikaela Walsh cu 5-0 din partea judecătorilor. Următoarea adversară a Svetlanei este dubla..

publicat în 02.08.2024 la 16:30
Javier Ibaniez

Performanță excelentă pentru trei boxeri bulgari la Jocurile Olimpice

Bulgarul Javier Ibaniez s-a calificat în sferturile de finală la categoria până la 57 kc. la turneul olimpic de box de la Paris. Cubanezul care concurează pentru Bulgaria a fost al doilea în schema de campion european. El l-a învins pe ucraineanul Eider..

publicat în 01.08.2024 la 11:30