Радио Варна - другата сцена!

ШЕСТИ МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА ПОЕЗИЯТА „СЛАВЯНСКА ПРЕГРЪДКА“

Снимка: Радио Варна

21 – 25 май 2012 г., Варна

 

 ШЕСТИ МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА ПОЕЗИЯТА 

 „СЛАВЯНСКА ПРЕГРЪДКА“

 

                          

Организатори: Oбщина Варна, Славянска литературна и артистична академия, Съюз на българските писатели, Фондация „Устойчиво развитие на България“ и
Синдикат на българските учители


Програма
21 май, 11.00 ч. – зала „Варна“:
Кръгла маса на тема „Може ли днес красотата да спаси света?“

21 май, 16.30 ч. – Археологически музей, зала „Север“:
Документална изложба на тема:
„Българската литература – срещи и диалози със славянския свят“
Гост: Катя Зографова, Директор на Националния литературен музей

21 май, 18.30 ч. – Градска художествена галерия, Концертна зала
„Полетът на думите“ - официално откриване на фестивала и представяне на гостите от 20 държави

22 май, 11.00 ч. – Арт салон на Радио Варна
„Днепър и Дунав в прегръдка“ – матине, посветено на Украйна
Представяне на книгите:
*„Антология на новата украинска поезия“
*„Почакай, слънце!“ – Дора Габе, билингва

22 май, 18.00 ч. – Руско консулство
„Клен, ты мой, опавший...“ – вечер на руската поезия
Представяне на книгите:
*„Антология на новата руска поезия“
*„Жеравите отлетяха“ от Владимир Бояринов

23 май, 18.00 ч. – Икономически университет
Представяне на книгата „13 звезди в славянското небе“ -
некоронованите кралици на славянската поезия

24 май, 9.00 ч. – Катедрален храм
Участие на гостите в празничната литургия

24 май, 10.00 ч. – Катедрален площад
„Върви, народе възродени...“ –
участие на фестивалците в празничната манифестация
в чест на Светите братя Кирил и Методий

24 май, 17.00 ч. – пред Държавна опера, Варна
„България ликува - празнични ритми и усмивки“- сцена на открито

24 май, 19.00 ч. – Държавна опера, Варна
Тържествен концерт по случай Деня на Светите братя Кирил и Методий

25 май, 11.00 ч. – Сцена „Раковина”
„Славянски венец“ – матине, посветено на Варна и морето

25 май, 18.30 ч. – Градска художествена галерия
Тържествено закриване на фестивала „Славянска прегръдка“
и връчване на наградите „Летящо перо” и „Атлант на славянството“.


УЧАСТНИЦИ:

СЪРБИЯ:
1. Акад. Ристо Василевски
2. Радомир Андрич – Председател на Съюза на сръбските писатели
3. Горан Джорджевич

КОСОВО
4.Милица Лилич

БОСНА
5.Ранко Рисоевич

МАКЕДОНИЯ
6. Гордана Бошнакоска
7.Акад. Влада Урошевич
8. Славе Горго Димоски

ХЪРВАТСКА
9. Енерика Бияч
10. Диана Буразер

РУСИЯ
11. Владимир Бояринов – председател на Съюза на писателите в Русия – Московска градска организация
12. Максим Замшев
13. Надежда Мирошниченко
14. Валерий Латинин
15. Николай Переяслов

УКРАЙНА
16. Любов Голота – зам.председател на Съюза на писателите
17. Анна Багряна

СЛОВАКИЯ
18. Игор Хохел
19. Ян Замбор

СЛОВЕНИЯ
20. Цветка Бевц

ЧЕХИЯ
21. Бронислава Волкова

ПОЛША
22. Александер Навроцки
23. Йежи Парушевски
24. Артур Коцийецки
25. Анна Микулска

ЛИТВА
26. Инга Крукаускене

ЛАТВИЯ
27. Татяна Житкова
28. Марат Каландаров

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
29. Марта Брассар
30. Адам Шименчик

МОЛДОВА
31. Виктор Хантя

РУМЪНИЯ
32. Любица Райкич

БЕЛАРУС
33. Диана Балыко

ЯКУТИЯ
34. Наталия Харлампьева