Радио Варна - другата сцена!

Представяне на "За договорното начало в българската държавност (V – VII век)"

26 юни, сряда, Арт салон на Радио Варна, 18.00 часа

Яни Янев и Светлозар Попов представят монографията "За договорното начало в българската държавност (V – VII век)" 

За своя труд, авторският колектив Яни Янев и д-р Светлозар Попов стана носител на награда "Варна" за 2024 г. в сферата на науката и висшето образование, направление "Обществени науки". Отличието бе връчено за значими постижения в изследването на исторически аспекти на договорното и международното публично право – основа за иновативен авторски подход за обучение на студенти по право.

Правоприемник ли е Исперихова България на териториалните права по договора от 448 г. между Източната римска империя и Хунската империя?
След бляскавата победа и дългото преследване на бягащите ромеи, войските на българите, начело с кан Исперих гонят противника до Варна и се спират до Стара планина! Известно е, че след разгрома Източната римска империя (ИРИ) не е разполагала с военни сили, с които да окаже ефективна съпротива, поради което кан Исперих е могъл да продължи с войските си до самия Константинопол, каквато е била практиката при всички предходни нахлувания в империята от други племена и народи. Отказът на българският владетел да има характерното за времето си, типично варварско поведение подсказва,, че вероятно е имало важна причина да се придържа към установяването на новите граници на България след войната с ИРИ от 680г., по билото на Стара планина до долината на р. Морава, на запад.
Изследвайки историческите източници, авторите стигат до идеята, че е възможно важната причина за възприемането на такова външно политическо поведение от българския Кан да се корени в намерението да бъдат отстоявани териториални права, придобити по силата на договора, сключен между Атила и Теодосий II през 448г., по силата на който ИРИ предава част от владяната от нея територия на север от Стара планина на империята на Атила. Със задълбочен анализ на историческите източници авторите установяват параметрите на територията предмет на договор, която съвпада със значителна част от територията, върху която установява държавата си Исперих, на юг от Стара планина. Този факт дава основание на авторите да направят предположението, че Кан Исперих завладява тези територии и на основание държавно правоприемство от империята на Атила, Старата Велика България на Ирник и Кубрат, препотвърдено с договора от 681г., като предлагат различен поглед върху историческите източници, чрез историко-правен анализ на известните исторически факти.

За авторите:
Яни Янев е сред инициаторите и учредителите на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. От 2013 г. е вицепрезидент на университета. Активен участник в различни обществени дейности и организации, като през 2002 г. инициира създаването на СНЦ „Регионална агенция за предприемачество и иновации – Варна”, а през 2018 г. СНЦ „Варненски некропол I“. Има редица публикации по политически и правни въпроси. Проявява последователен интерес към изучаването на ранната българска история, във връзка с което през 2004 г. издава сценарий на историческа тема “Коренът на короната“. Удостоен е с редица почетни награди и грамоти.
Светлозар Попов специализира в областите на психиатрията и биофизиката. През годините работи като лекар в различни медицински институции и като психолог-психофизиолог. Той е активен участник в гражданското общество, като е един от инициаторите за създаването на Лаборатория по биофотоника – Шумен и Сдружение „Варненски некропол I“. От 1993 г. се насочва към изследване на най-ранната българска история и праистория, като публикува множество статии по тази тематика, участва с доклади на различни научни форуми. Той е автор на книги, посветени на ранната българска история и праистория - "Авитохол и Ирник. Начало на българската държавност"- 1999 г.; „Българската идея и демосфера" – 2001 г.; „Българското име в библейски времена" – 2005 г.; „Шамбат – братът на Кубрат" – 2007 и 2015 г.; „Българската писменост – известна и непозната" – 2009 г.; „Българската Коледа във Веда словена" – 2010 г.; „Халколитната цивилизация Варна" – 2014 г.; „Корабоплаването в праисторията" – 2018 г.; „Траки и пратраки в Източните Балкани" – 2020 г.; „Халколитният некропол Варна I и Златният век - хора,  царе и богове " – 2022 г. и др.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!