Полша с историческа победа над Северна Ирландия в Ница

Полша-Северна Ирландия
Снимка: Sportal.bg

Съставът на Полша надигра трудно тима на Северна Ирландия с 1:0 в първия мач от трета група на Европейското първенство по футбол, изигран в Ница. Единственото попадение отбеляза Аркадиуш Милик в началото на второто полувреме – 51-вата минута. Срещата е историческа за поляците, които записаха първи успех на шампионати на Стария континент при третото си участие. Другият факт, който е доста важен за Полша, е, че отборът вече има аванс от 3 точки пред фаворитите в групата, които играят по-късно тази вечер – Германия и Украйна. Селекционерът Адам Навалка заложи на голямата си звезда Роберт Левандовски, активно подпомаган от Аркадиуш Милик, което му донесе успеха.

„Дружина полска“ започна мача доста по-активно от своя съперник и с доста разнообразни ходове в атака, които затрудниха сериозно тима на Северна Ирландия. Пет минути след началото, отбраната на отбора не се подреди добре и остави Милик сам на дузпата, но той не успя да намери по най-добрия начин топката. Четири минути по-късно отново Милик бе на изгодна позиция, но този път бе блокиран. Изобщо защитата на Северна Ирландия отдели много усилия за опазването на Левандовски и подцени до голяма степен играта на неговия партньор в атака. До края на полувремето той имаше още 2-3 удобни възможности за първо попадение в мача, но кога неточност в завършващия удар или добри изяви на вратаря МакГавърн лишиха поляците от аванс още в първата част.

И през второто полувреме поляците бяха по-активният състав и логично в 51-вата минута това даде резултат. Блашчиковски напредна по дясното крило дълбоко в половината на Северна Ирландия, пусна отличен пас към Милик, а от около 15 метра вкара единствения гол с безпощаден удар – 1:0. И към този момент, както от началото на мача, опитите на Северна Ирландия да атакува вратата на поляците бяха хаотични и не носеха никаква заплаха за Шчесни.  В 68-ата Блашчиковски получи пространство, напредна и реши да стреля, но пропусна целта. В 71-вата резервата Конър Уошингтън показа страхотна скорост, създавайки напрежение пред Войчеш Шчесни. Вратарят все пак успя да стигне първи до топката. В 81-вата резервата Гросицки шутира към близката греда, като сантиметри не му достигнаха. В 82-рата Милик шутира от въздуха от около 17 метра, но вратарят беше заел точната позиция.

Едва в 86-ата минута северноирландците можеха да изравнят след хитро изпълнение на статично положение. Стивън Дейвис беше намерен с нисък далечен пас, ала не успя да стреля. Минута по-късно Гжегож Криховяк напредна и отправи мощен изстрел от 22 метра, а топката профуча много близо до гредата, излизайки в аут. В крайна сметка поляците се поздравиха с ценни точки на старта на кампанията.

Мач от четвърта група на Европейското първенство по футбол:

Полша: Шчесни; Пишчек, Гилк, Паздан, Йедречук; Блашчиковски (80 - Гросицки), Криховяк, Мачински (78 - Йодловиец), Капустка (88 - Пешко); Милик, Левандовски
Северна Ирландия: МакГавърн; МакЛахлин, Каткарт, Еванс, МакОули; МакНеър (46 - Далас), Норууд, Дейвис, Беърд, Фъргюсън (66 - Уошингтън); Лафърти.