Един текст за коефициента на интелигентност на българите (IQ) обиколи социалните мрежи и предизвика стотици коментари и споделяния. Става въпрос за това, че ние, българите, не сме сред най-интелигентните на света, а дори напротив – IQ-то ни е притеснително ниско.
Ето и онази част от публикацията, в която се цитират цифри:
"Ако има някаква апокалиптична опасност за България, тя е в апокалиптично падналата интелигентност на популацията ни. Според изследване на Р. Лин и Бъркли, от 2019-та, средното IQ на България е ударило кошмарните 83 точки, най-ниското в Европа (зад нас са само Македония и Албания, което едва ли е случайно). За сравнение средното IQ в Турция си е все така 87, в Англия и Германия е 100, във Финландия е 102, в Чехия и Унгария 95-6 и т.н.)
Да осъзнаем какво означава 83 точки IQ. Медицинската граница за моронизъм е 80! Що е моронизъм - буквално - лека идиотия, мека форма на интелектуален дефицит.
Лице с IQ под 80 може да претендира за недееспособност при извършване на престъпление и да бъде поставяно под запрещение, защото е опасност за себе си или за другите... Това е официално призната медицинска и съдебна граница. А ние сме на 3 (три) пункта от нея.
За който още не е разбрал - тези показатели означават, че един средно интелигентен българин е в най-общи линии медицински идиот, според стандартите на запад от Калотина...“
Преди да коментираме колко точно е коефициентът на интелигентност на българина, трябва да коригираме малко автора на публикацията. Моронизъм или дебилност е лека степен на умствена изостаналост (IQ = 50-70). Имбецилитетът е умерена до тежка степен на умствена изостаналост (IQ = 20-50), а идиотизмът е най-дълбоката умствена изостаналост (IQ под 20). Класификацията можем да прочетем тук.
В популярната в социалните медии статия като основен източник е посочена публикация на Ричард Лин и Дейвид Бекер от 2019 г. Става дума за книгата "Интелигентността на нациите", издадена от Института за социални изследвания в Ълстър - мозъчен тръст, базиран в Северна Ирландия и ръководен от самия Лин. При по-внимателен поглед в текста на изследването става ясно, че цитираното IQ 83 е обикновена техническа грешка на авторите.
Ето скрийншот на pdf на статията, в който се вижда, че данните за Бразилия са директно копирани в графата за България:
От таблица и графика в същото издание се вижда, че България е с коефициент на интелигентност над 90.
Доказателство, че става дума за печатна грешка е и публикация на Ричард Лин още от 2006 г., където можем да прочетем, че "средният коефициент на интелигентност за балканските страни - Сърбия, Хърватия, Румъния, България, Гърция и Турция - е съответно 89, 90, 94, 93, 92 и 90, което дава по-ниска средна стойност (IQ = 91) от IQ 100 за останалата част от Европа (Lynn, 2006)". Но дори и тези цифри са със съмнителна точност, тъй като между тях и цитираните в световната информационна банка World data има известно разминаване: Сърбия - 89, Хърватия - 95, Румъния - 90, България - 91, Гърция 92, Турция – 89. (Данните на World data са усреднен коефициент от резултатите на 9 международни проучвания за периода 1990-2010 г.)
В "Интелигентността на нациите" авторите разсъждават защо IQ-коефициентът на балканските народи е значително по-нисък от този на държавите от Западна Европа и донякъде обясняват феномена с исторически събития, като турското присъствие.
От друга страна Лин и колегата му заключават че интелигентността на една нация зависи също така от икономическия просперитет. Ето какво пише Лин:
"Като цяло нациите с по-висок коефициент на интелигентност имат по-силни икономики, по-здрави, по-богати и по-образовани са, по-модернизирани са, политически стабилни и мирни (изключение прави броят на самоубийствата в страната: самоубийствата са по-редки в страните с нисък коефициент на интелигентност). Както се вижда от картата, съществуват силни положителни корелации между националния коефициент на интелигентност и средната яркост на кожата на населението на дадена страна, както и между националния коефициент на интелигентност и средната географска ширина на страната".
Трудовете на Ричард Лин често са критикувани от научната общност за липсата на научна безпристрастност и подвеждащо представяне на данните. Нещо повече - той е обвиняван в разпространяване на расистки и сексистки възгледи. Критика за изследването може да прочетем на английски тук.
"Тук оценявам най-новата версия, изготвена през 2019 г. от Лин и Бекер, и показвам, че този набор от данни не е подходящ за целта – пише авторката на статията Ребека Сиър. - Основните източници на данни са неподходящи за оценка на "националния коефициент на интелигентност". По-голямата част от включените данни произхождат от извадки, които са напълно непредставителни за националното население. Много от тях са удобни извадки с малки размери, които често включват само деца и често включват лица, избрани поради това, че притежават определени характеристики (т.е. извадки, които са умишлено избрани така, че да не са представителни). Данните са събирани с помощта на редица различни когнитивни тестове и от толкова разнообразни популации, че е невъзможно да се генерира съпоставим измерител на когнитивните способности... Следователно този набор от данни за "национален коефициент на интелигентност" не предоставя съпоставими, точни и безпристрастни мерки за когнитивните способности в световен мащаб и не трябва да се използва за изводи относно глобалните различия в интелигентността.“
Твърдението, че българинът е с IQ 83, тоест с три точки по-интелигентен от дебил (морон) е НЕВЯРНО. Цифрата 83 е плод на техническа грешка. България е със среден коефициент на интелигентност 91. За моронизъм може да се говори при IQ 70-50.
По отношение на меродавността на проучването за интелигентността на нациите можем само да посочим един красноречив пример. Става въпрос за резултатите от Световните олимпиади по математика от 1959 до 2010, посочени в изследването "Резултати от Международната математическа олимпиада, като показател на нивото на когнитивните способности на интелектуалните категории“ (Results in the International Mathematical Olympiad (IMO) as Indicators of the Intellectual Classes’ Cognitive-Ability Level, 2011 г) от Хайнер Риндеман – тук.
Ето заключението на автора: "Без да се отчита броят на населението, Китай е с най-добрите математици. След тях се нареждат Русия (2), САЩ (3), Виетнам (4), Румъния (5) България (6), Южна Корея (7), Унгария (8), Иран (9) и Япония (10). Индия, Турция и Израел също излъчиха голям брой ученици с най-високи резултати по математика
Фактът, че по-малки държави (Румъния, България, Унгария и Израел) се класират толкова високо, е забележителен.
Когато се коригират по отношение на броя на населението, резултатите се променят и по-малките държави се издигат на върха: (1) България, (2) Унгария, (3) Сингапур, (4) Израел, (5) Словакия, (6) Беларус, (7) Хонконг, (8) Монголия, (9) Румъния и (10) Югославия (Сърбия).“
Излиза че една от най-ниско интелигентните нации в Европа дава най-добрите математици в света.
------------------
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Публикация във Фейсбук, предизвикала стотици реакции, твърди, че метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун. Постът е публикуван и в няколко сайта, както може да се види тук , тук и тук . Твърдение: Метрото в София е с 30% по-скъпо от това в Солун Метрото в Солун все още не е пуснато в експлоатация. Очаква се подземната..
Многобройни видеа в YouTube, гледани десетки хиляди пъти и масово публикувани и споделяни и във Фейсбук, твърдят, че милиардерът предприемач и най-богат човек в света Илон Мъск пуска на пазара нискобюджетна къща. "СЛУЧИ СЕ! Къщата на Илон Мъск за 10 000 долара НАЙ-после излезе на пазара Илон Мъск е на път да промени бъдещето на..
Споделена няколко хиляди пъти само за седмица публикация във Фейсбук твърди, че в сравнение с редица европейски страни (включително и извън ЕС) България има най-високия данък добавена стойност върху хранителните продукти (виж скрийншота по-долу). Твърдение: България е с най-висок ДДС върху храните в списък от 21 държави от ЕС и региона..
В публикация от август, споделена над 5000 пъти във Фейсбук, се твърди, че "в света има 5% най-плодородни земи, от тези 5%, 3% се намират на територията на България, а другите 2% са разпръснати по света". В поста се споделя информация, че изводите са направени след 20-годишно проучване на "National Geographic". ТВЪРДЕНИЕ: В България..
Публикувана миналата седмица снимка във Фейсбук група уж показва изтребители на българските военновъздушни сили от близкото минало (виж скрийншота по-долу). Само за няколко дни публикацията има над 2500 споделяния, над 20 хиляди реакции и повече от 3100 коментара. "Такава беше стоянката на летище Граф Игнатево когато имаше ВВС.", гласи..
По-рано този месец твърдения, че мигранти от Хаити ядат котки, кучета, патици и гъски в Спрингфийлд, американския щат Охайо, получиха широко разпространение в социалните мрежи в САЩ, но и в други страни. Първоначално се разпространява снимка на чернокож мъж, който носи гъска. Постът (виж по-долу) е придружен от съобщението, че..
Реклама на Фейсбук страницата "Модерни палатки за вас" загатва на неправилен български за подарък палатка от верига магазини за спортни стоки. "Decathlon предлага 1 палатка на домакинство на български, за да се отървете от излишното Отговорете на няколко въпроса и вижте дали отговаряте на условията", се казва публикацията, която вероятно е..
Публикация във Фейсбук отпреди месец, събрала хиляди реакции, включително над 1200 споделяния, твърди, че "Москвич" е участвал и победил реномирани западни автомобилни марки на ралито Лондон – Сидни през 1968 г. "Помните ли рали Лондон- Сидни 1968? Мерцедес, Порше, БМВ, Лотос и мн. други го помнят, защото загубиха от Москвич!", се казва в..
Споделена близо 1000 пъти само за 2 дни публикация във Фейсбук група твърди, че спонсорът на олимпиадата – автомобилният производител "Тойота" е изтеглил рекламите си. Изображението към текста внушава, че решението за това е взето заради церемонията по откриване на Игрите в Париж на 26 юли, която бе подложена на мащабна критика заради ЛГБТ..
През последните дни в социалната мрежа Фейсбук се разпространяват публикации с предполагаемо изказване на президента Румен Радев, в което той осъжда правителството за прекъснатите връзки с Русия и невъзможността руски самолети да помогнат за пожарите в България. "За съжаление днес не можем да поискаме помощ от Русия за гасене на пожари, защото..
Електронна поща:
reporter@bnr.bgАдрес:
София, ПК 1040,