Плевнелиев иска бързо членство на Черна гора в НАТО, за да се избегне ситуация като в Украйна

Снимка: Николай Кръстев
Отношенията между България и Черна гора са на изключително високо равнище, обяви президентът на Черна гора Филип Вуянович след срещата си с българския държавен глава Росен Плевнелиев. Разговорът между двамата се проведе в историческата столица на Черна гора – Цетине и на няколкостотин метра от сградата, където през 1897 година е било българското посолство в тогавашното кралство Черна гора. Президентът Филип Вуянович се обяви за засилване на икономическите отношения между България и Черна гора и добави: Разговаряхме за необходимостта от откриване на пряка самолетна линия между България и Черна гора, както и за откриването на пряка връзка между черноморските пристанища Варна и Бургас с адриатическото пристанище в Бар. Трябва да се увеличи обемът на външнотърговските отношения между страните ни.

Черна гора е на финалната права в атлантическата си интеграция и очаква да получи покана за присъединяване към НАТО. България подкрепя активно влизането на Подгорица в Алианса. Президентът Плевналиев каза, че Черна гора трябва да получи покана за присъединяване към Алианса: България ще бъде адвокат на Черна гора. Ще работим бързо и ефективно за интеграцията на Черна гора на международната сцена. България разбира много добре какво означава да бъдеш член на ЕС и НАТО. В процеса на евроатлантическата интеграция инвестициите в България се удвоиха и утроиха.

Президентът Плевнелиев се обяви за бързо членство на Черна гора в НАТО, а не както е било постъпено спрямо Украйна и призова да бъдат направени изводите от станалото там. Ако европейските лидери бяха взели категорично и ясно решение по същество, а не да се ходи с прекалено дълъг списък от искания, нямаше да се стигне до този неуспех, който видяхме в Украйна в края на ноември, миналата година и последвалите събития, подчерта Плевнелиев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!