Лауреатските дни „Катя Попова” са един от най-дълголетните музикални форуми у нас. Създадени са през 1966 г. по идея на голямата оперна певица, чието име носят. Артист с неподражаемо очарование и талант, Катя Попова напуска този свят твърде рано, оставяйки неголям брой записи и незаличими спомени сред своите съвременници. Според организаторите, това е първият фестивал в света, който предоставя сцена само на млади изпълнители, получили престижни награди през последните две години.
Берсьоз за цигулка и пиано от Габриел Форе, изп. Марк Бушков и Петер Лаул
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
В завършилото преди дни ХХIХ издание взеха участие певци и инструменталисти от България, Белгия, Украйна и Сърбия. Програмата включваше два симфонични концерта с участието на Плевенска филхармония под диригентството на Йордан Дафов и Деян Павлов и две камерни вечери. На откриването чухме двама млади певци – Доротея Доротеева (сопран) и Петър Димов (баритон). А също – цигуларя Марк Бушков от Белгия. Роден във Франция, той е син и внук на известни руски музиканти и педагози. Свири с великолепен инструмент, изработен от Жан Батист Вийом (1895 г.). За Радио България той предостави свой албум – записи на живо, заедно с пианиста Петер Лаул.
Пиеса от „Play Piano Play” на Фридрих Гулда, изп. Саша Гринюк
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Публиката имаше уникалния шанс да чуе още няколко млади музиканти с впечатляваща световна кариера. Един от тях – украинецът Саша Гринюк очарова меломаните с великолепното си изпълнение на пиеси от Едвард Григ, Й.С. Бах, Бузони и Арво Пярт. Възпитаник на Националната музикална академия в Киев и Guildhall School, лауреат на повече от десет големи музикални състезания, Саша вече е издал и един изключително интересен албум с произведения от Глен Гулд и Фридрих Гулда.
Съвременна музика, изпълнена на хармоника – не се случва често, но в афиша на Лауреатски дни „Катя Попова” имаше и такава програма. Инструментът, който е от една и съща група с акордеона, беше в майсторските ръце на Никола Пекович от Сърбия. Носител на награди от големи конкурси в Канада, Испания, Русия, Сърбия, Украйна, той е концертирал в цяла Европа, в Китай и др.
За пръв път съм в България – разказва той. Това е безценен опит за мен. Запознах се с много музиканти, чух интересни концерти. Притеснявах се как публиката ще възприеме съвременните автори, които изпълнявам, но получих много топъл прием. Остана време и да разгледам Плевен. Градът ми хареса, но най-много ме впечатли гостоприемството на хората. С удоволствие бих дошъл отново.
Освен международните конкурси, които е спечелила в България, флейтистката Надя Стоилова цени особено много втората си награда от „Концертино – Прага” и първата от „Jeunesses musicales” – Букурещ. Малко над 20-те, тя е студентка в НМА, работи като оркестрант, но най-голямото удоволствие за нея е да свири като солист.
Имах шанс да се насладя на работата с маестро Дафов и Плевенска филхармония. За мен беше прекрасна възможност, чувствах се добре на сцената. По време на репетицията получих много ценни съвети от диригента и благодарение на него бях уверена на концерта. Радвам се, че съм част от Лауреатските дни.
Капричио из Фантазии оп. 116 от Й. Брамс, изп. Станислав Христенко
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Своите впечатления сподели и Станислав Христенко. Пианистът е концертирал в най-престижните зали по света с някои от най-реномираните оркестри. Той разказа, че има приятели от България, от които е слушал много за страната ни. И още:
За съжаление, никога не остава време да разгледам градовете, в които свиря. Понякога се връщам специално, като турист. Бих искал да дойда и в България. Аз съм от Харков, Украйна, живял съм малко в Москва, а вече шест години съм в САЩ. Тук във въздуха има нещо, което ме кара да се чувствам почти като в родината си. Чух и другите изпълнители, видях колко сърдечно бяха приети. Аз също се чувствах прекрасно като артист. Наблюдавах хората как слушат, как аплодират. Подобна публика винаги ми дава щастие и надежда за бъдещето.
Много неща са се променили от времето на първите издания, когато фестивалът е бил подкрепян от държавните институции и цялата културна общественост на Плевен. Днес общината възлага част от организацията след конкурс за обществена поръчка. И се надява победителите от престижни състезания да не са запълнили програмата си за няколко години напред с ангажименти към големи импресарски и звукозаписни компании. Основен организатор на последните две издания е Мартин Кърнолски и екипът му от „НеоАртЗона”.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Много се радвам, че когато говорим с мениджърите по света, установяваме, че знаят за Лауреатските дни и се отнасят с огромно уважение” – споделя Мартин. „Заслугата за това е на всички, които са работили през годините. Последните две издания и ние добавихме своята „капка”. Думата фестивал носи празничност, а аз винаги съм бил убеден, че не само концертите допринасят за това. Мога да кажа, че тази година имаше прекрасна атмосфера. Разменяха се контакти, родиха се нови приятелства. Станислав и Никола вече се уговориха да свирят заедно. Младият акордеонист (хармоникаш, както се нарича той самият) се срещна с учениците от Музикалното училище. Даде им много ценни съвети. Нещо повече – през ноември за Ниш, където той е асистент в университета, заминава първата група акордеонисти от Плевен. Те ще вземат участие в майсторски клас. Ако се върнем към ХХVIII издание, ще си припомним, че чешкият виртуоз на тромпета Вит Отахал показа на учениците непознати инструменти от медната група. А китайският виолончелист Бонян Тян, който преди две години спечели публиката в Плевен, през 2014 г. взе участие в Международния фестивал „Софийски музикални седмици”. Това е и нашата цел – за младите таланти от България и света да има следваща стъпка в професионален план. Със сигурност на това се надяват и младите участници, които не успяхме да ви представим – 11-годишната цигуларка Лора Маркова, класическите китаристи Йосиф Шукеров и Георги Димитров, пианистките Инес Симеонова и Христея Маркова, виолистката Камелия Първанова.