Експанзията на промишлената активност в Китай през октомври се забави до петмесечно дъно в резултат на продължаващо охлаждане на пазара на недвижими имоти и на отслабване на експортните поръчки, показват резултати от проучване на официалната статистика CFLP (China Federation of Logistics and Purchasing). Това е знак, че втората по сила световна икономика продължава да губи своя възходящ импулс в началото на последното тримесечие и може допълнително да подсили рисковете, че властите в Пекин няма да успеят да постигнат заложената цел за повишение на китайския БВП с около 7,5% през 2014-а година.
Индексът PMI на официалната китайска статистика (CFLP), измерващ промишлената активност през октомври, се понижи до петмесечно дъно от 50,8 пункта след опит за стабилизация през предходните два месеца на ниво от 51,1 пункта и при прогноза за повишение до 51,2 пункта.
Компонентата на новите промишлени поръчки се влоши през октомври до 51,6 пункта от 52,2 пункта през септември, докато индексът на новите експортни поръчки падна под важното ниво от 50 пункта, достигайки 49,9 пункта от 50,2 пункта през предходния месец.
Днешното проучване на официалната китайска статистика е в известен асинхрон с оповестените окончателни резултати от аналогичното проучване на банката HSBC, според което PMI индексът на промишлената активност през октомври се повиши до тримесечен връх от 50,4 пункта (без промяна спрямо предварителните данни) от 50,2 пункта през септември. Но основните компоненти на промишленото проучване на HSBC, включително новите поръчки и новите експортни поръчки, също бележат понижение спрямо предходния месец.
Официалната китайска статистика (CFLP) оповести и доста слабо проучване за активността в сектора на услугите. Индексът PMI, извън промишлената сфера, се понижи през октомври до 9-месечно дъно от 53,8 пункта (най-ниско ниво на индекса от януари насам) от 54,0 пункта през септември. Въпреки, че индексът остава над важното ниво от 50 пункта, което е сигнал за продължаваща експанзия в сектора на услугите, работната заетост продължава да се свива (индекс под 50 пункта). И тук негативно влияние оказва състоянието на сектора на недвижими имоти. Цените на жилища в Китай се понижиха през октомври за шести пореден месец въпреки усилията на властите в Пекин да съживят пазара на недвижими имоти.
Днешните проучвания за бизнес активността в промишлената и в сферата на услугите потвърждават опасенията на анализатори и икономисти за продължаваща слабост на китайската икономика и предполага, че властите в Пекин ще трябва да обмислят допълнителни стимулиращи мерки в подкрепа на растежа на Китай. През третото тримесечие на годината БВП на Китай се повиши с едва 7,3% (най-слаб растеж от старта на глобалната финансова криза), като средните прогнози са за аналогичен растеж и през последното тримесечие. Това предполага, че китайската икономика ще нарасне през настоящата година с едва 7,4% - под заложените цели за растеж около 7,5% и най-слабо повишение на БВП от 24 години насам.
Днес бяха оповестени и други слаби проучвания за азиатската промишлена активност, като промишленият PMI индекс на Южна Корея се влоши през октомври до 4-месечно дъно, а на Индонезия - до 14-месечно дъно.
Всички това се отрази негативно на азиатските фондови пазари, като повечето борси парирайха част от петъчното възходящо рали, което беше факт след предприетите от Японската централна банка допълнителни стимулиращи мерки. Южнокорейският индекс Kospi се понижи с 0,58%, индексът Hang Seng - с 0,38%, докато австралийският фондов индекс ASX 200 се понижи с 0,36%. Днешният официален почивен ден в Япония не доведе до негативна реакция на борсата в Токио след като в края на миналата седмица индексът Nikkei скочи с цели 4,83% в резултат на изненадващото решение на ЯЦБ.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..