Няма пълноценен контрол на хидросъоръженията в районите на Бургас, Пловдив и София

Все още не са съставени карти на районите под заплаха от наводнения

Снимка: БТА

Проверяващият екип от Върховната административна прокуратура (ВАП) е изготвил 95 предписания до кметове и областни управители за отстраняване на закононарушения и обезопасяване на рискови водни обекти. Предписанията са резултат от проверката, разпоредена от главния прокурор след наводнението в град Мизия.

От прокуратурата стигат до извода, че няма пълноценен контрол в районите на Бургас, Пловдив и София, а така няма достатъчна информация за потенциално опасни водни съоръжения, което обезмисля и самите проверки.

Констатирано е, че все още не са съставени карти на районите под заплаха от наводнения и карти на районите с риск от наводнения, което води до несвоевременна реакция при такава опасност. Като характерни и повтарящи се проблеми и слабости навсякъде се отчита неосъществяването на техническа поддръжка и ремонт на хидротехническите съоръжения, липсата на финанси за тази дейност, наличието на неизправни или частично изправни язовирни стени, наличието на растителност в леглата на реките и по стените на язовирите, както и изхвърлянето на битови отпадъци там и други проблеми.

Образувани са 4 преписки с оглед данни за извършени длъжностни престъпления, както и 17 административнонаказателни производства за нарушения по Закона за водите. По 13 от тях досега са издадени наказателни постановления.

Проверяващите прокурори ще обсъдят проблема с министрите на днешното правителствено заседание.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!