Председателят на Еврогрупата Йерун Дейселблум заяви няколко часа преди началото на срещата на европейските финансови министри, че каквито и да са промени в спасителната програма на Гърция трябва да бъдат съобразени със съществуващите споразумения с международните кредитори на страната.
Изявлението на Дейселблум беше направено пред парламента на Холандия, където мнозинството от депутатите призоваха да не се оказа нова финансова помощ за Гърция.
Споразумението си е споразумение. Това означава, че само в рамките на настоящата програма едни мерки могат да бъдат заменяни с друг, посочи шефът на Еврогрупата.
Той също така подчерта, че евентуалните промени ще трябва да бъде одобрени от Тройката кредитори на Гърция, включваща Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд.
Междувременно неназован висш официален немски представител беше цитиран да казва, че ще отнеме повече от 24 часа, за да се направи преценка на предложенията на новото гръцко правителство. Поради това властите в Германия не очакват, че на утрешната среща на лидерите на ЕС в Брюксел могат да бъдат взети решения по икономическите предложения на правителството на Ципрас, тъй като те първо трябва да бъдат проверени от мисията на Тройката.
Тези изявления, намесващи отново Тройката в "играта" с новите гръцки власти не са добър знак за възможно постигане на споразумение, имайки предвид категоричното отхвърляне на този вид финансов надзор от страна на Ципрас и компания.
Гръцкият финансов министър Янис Варуфакис заяви за немското списание "Щерн", че Гърция няма възможност да плаща своите задължения в скоро време и поради това е наложително ново "подстригване" на дълга. Гръцкият дълг не може да бъде погасен..
Късно снощи парламентът на Гърция одобри икономическия план на новото правителство и по този начин сякаш подкрепи конфронтацията на властта в Атина с международните кредитори на страната. Със 162 "за" срещу 137 гласа "против"..
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината,..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява..