Националният събор на българското народно творчество в Копривщица се провежда на всеки пет години. Предстои единадесетото му издание, а датите са 7-и, 8-и и 9-и август. Тази година то е особено тържествено – навършват се 50 години от създаването на събора, утвърдил се като най-големия български форум за автентичен фолклор. Още от самото начало участват само непрофесионални певци, свирачи, танцьори, разказвачи… Такъв е и замисълът на инициаторите, сред които са фолклористката Райна Кацарова-Кукудова, композиторът Петко Стайнов и др. Изборът на мястото също не е случаен. Градът-музей пази жив спомена за важни исторически събития от Възраждането, съхранени са красивите къщи от тази епоха, както и църкви, училища… Там са родени и десетки бележити българи – поети, писатели, революционери. Копривщица се намира на 110 км източно от столицата. Основните естради за събора се строят в местността „Войводенец”, разположена съвсем близо до града. Българското национално радио по традиция подкрепя събитието. Във фонотеката на нашата медия се пазят записи още от първия събор през 1965 г.
„Граовско хоро”, изп. Анани Роячки – гъдулка от с. Бабино, Кюстендилско, запис 1965 г.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Съборът в Копривщица има конкурсен характер. Подборът на самодейните изпълнители се извършва на предварителни прослушвания, провеждани на регионален принцип. Победителите в този първи етап получават правото да покажат своето майсторство на „Войводенец”. Организатори са Министерството на културата и община Копривщица. Искра Шипева, представител на оперативното бюро на фестивала споделя, че от месеци кипи сериозна организация:
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
За втори пореден път, успоредно с надпяванията и надиграванията, откриваме „Улица на занаятите”. Представители на традиционните български занаяти от различни краища на България ще имат възможност да покажат изработването на различни изделия. В централната част на града организираме вечерни концерти на чуждестранни групи, които изпълняват български фолклор. Своето участие са заявили формации от Белгия, Франция, Холандия, Дубай, Словакия и много други страни. Непосредствено след техните изпълнения сме предвидили нестинарски танци. Предварителният етап на конкурсната програма приключи в края на юни, очакваме областните координатори да обобщят класирането. След това Министерството на културата ще изготви програмата за поляните на „Войводенец”, където има седем естради. Най-добрите изпълнители на фолклорните образци ще бъдат оценявани от авторитетни комисии, в чийто състав влизат изтъкнати наши творци, учени-фолклористи, утвърдени изпълнители. Събитието преминава под личния патронаж на г-жа Ирина Бокова, генерален директор на ЮНЕСКО. Съпътстващата програма започва още на 1 август. Сред аромата на здравец и мушкато Копривщица ще посрещне своите гости. Няма друго такова преживяване, няма и думи, за да бъде описано. Затова каним всички, които ценят традициите, да дойдат и да се заредят с уникалната българска музика.
„Дафинка платно белеше”, изп. Дафинка Стефанова с инстр. група от Горна Оряховица, 1971 г.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Организаторите са изработили специални правила, които ще предоставят на гостите. Помислили са за всичко – бюра за обмен на валута, медицински екипи в града и до сцените, осигурен е транспорт до „Войводинец” за по-възрастните участници. Предвидени са места за временни автогари, пространства за паркинги. Самодейците тази година са около 16 000. Те ще бъдат настанени в палатков лагер. Най-нетърпеливите гости са осигурили нощувките си преди година и половина. Още тогава хотелите са били запълнени за времето на събора. Но все още има някакъв шанс да се намери квартира в близките селища, както и в гостоприемните копривщенски къщи.