Радан Кънев: За да съществува мнозинството, е нужно съгласие за антикорупционния закон

| обновено на 04.09.15 в 15:25
Снимка: БГНЕС

В много широк формат, но без участието на премиера Борисов се свика дълго отлаганият съвет за развитие на коалицията. В него взеха участие и ПФ и АБВ, които не подкрепиха вчера антикорупционния закон. Освен законодателните приоритети до края на годината основен акцент е бил и засилване на диалога, както в правителството, така и в управляващото мнозинство.

Вицепремиерът Румяна Бъчварова коментира:

Да направим по-интензивен този диалог. В този смисъл и по повод на вчерашното гласуване, това, което констатирахме е, че няма принципни политически различия между нас.

В изявление след срещата съпредседателят на Реформаторския блок Радан Кънев коментира:

При всяко положение приемането на адекватно и твърдо антикорупционно законодателство е един от основните смисли на участието ни като Реформаторски блок във властта. Така че неслучайно незабавно поискахме тези разговори. Доста бързо, мисля, че колегите разбраха, че сме много сериозни и че съгласие около антикорупционно законодателство е необходимо, за да може да продължи да съществува и мнозинството, и правителството. Това е повече от очевидно, но най-важното е във връзка с доверието на българските граждани. Те не биха имали доверие, ако има съпротива, както се видя вчера, срещу антикорупционно законодателство.

Вицепремиерът Меглена Кунева съобщи, че на 3 декември нов законопроект за превенция и борба с корупцията ще бъде внесен в Министерския съвет и в най-кратки срокове ще се придвижи за гласуване в пленарната зала: 

Няма такъв нов вариант все още, предстоят разговори. Аз съм за независим орган, за орган, който е единен, който контролира и може да бъде контролиран, а не да се борят институциите коя от двете институции да го направи зависим от себе си. Това изобщо не е било в идеята на създаването на този текст. Посочването от Министерския съвет означава, че Министерският съвет се ангажира с отговорност, а това, че той се одобрява и от президента гарантира един орган, който е избиран от целия народ. Слава богу не съм чула желанието законът да бъде по-слаб, по повърхностен, просто това трябва да се докаже. 

Заместник-председателят на ДСБ и здравен министър Петър Москов обясни как са протекли разговорите:

Разговорът не върви по линията на критикуващи и критикувани, а по линията на излагане на различни мнения и ясен дневен ред на мнозинството за законодателната програма, зад която стои правителството и съответно мнозинството и ясни параметри на диалог, за да се избегнат ситуации като вчерашната, свързана с антикорупционният закон. Обсъдихме я и твърдя, че ще излезем достатъчно бързо и с достойнство от тази ситуация, но ще получите официално изявление след това от лидерите на коалициите. Не са принципни различията вътре в рамките на коалицията по антикорупционното законодателство, технически промени са. Как това ще се случи е въпрос на юридическа обосновка. Не става въпрос за намаляване на силата, за намаляване на обхвата или за омекотяване на текстовете в антикорупционното законодателство.

Заседанието се проведе в зала "Изток" на Народното събрание, като сред присъстващите бяха вицепремиерите Румяна Бъчварова, Меглена Кунева и Томислав Дончев, министърът на правосъдието Христо Иванов, други министри, председателят на Народното събрание Цецка Цачева, лидери на партиите от Реформаторския блок, заместник-председателят на ГЕРБ и представители на подкрепящите управлението политически сили – АБВ и Патриотичен фронт. Срещата беше закрита за медии.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Свързани новини

Премиерът се среща с коалиционните партньори

Премиерът Бойко Борисов ще се срещне с представители на партиите, които подкрепят правителството – Реформаторския блок, АБВ и Патриотичния фронт, след като вчера парламентът отхвърли антикорупционния закон, подготвен под ръководството на вицепремиера..

публикувано на 04.09.15 в 07:26