За длъжност "директор" на детска градина или училище ще са необходими 5 години трудов стаж

Снимка: БГНЕС

За заемане на длъжност "директор" на детска градина или училище ще са необходими вече 5 години трудов стаж, а не както досега - 3 години, решиха окончателно депутатите с гласуваните текстове за предучилищното и училищно образование. На всеки 4 години ще има атестация на директорите.

Народните представители повишиха минимално изискуемия стаж, за да може един педагог да стане директор на учебно заведение. За "директор" на детска градина, училище или център за подкрепа за личностно развитие ще е необходим не по-малко от 5 години учителски стаж, а в спортно училище ще може да се става директор и с 5 години професионален опит в областта на физическото възпитание и спорта. В комисията за провеждане на конкурса за заемане на длъжността "директор" на общинско училище се включват представители на регионалното управление на образованието, определени от Началника на регионалното управление, на общинската администрация, определени от кмета на общината, както и представител на Обществения съвет.

Вносителите от ГЕРБ отхвърлиха идеята на АБВ за 5-годишен мандат на директорите, като се обосноваха, че това може да доведе до политизиране и хаос в системата. Според председателя на образователната комисия Милена Дамянова от ГЕРБ, контролът ще е гарантиран чрез атестация на директорите от специална комисия в широк състав:

Ние сме предложили атестиране на 4 години, с възможност за прекратяване на трудовото правоотношение при несправяне със задълженията. Считаме, че по този начин ще мотивираме директорите за едно отговорно изпълнение на задълженията.

На атестиране ще бъдат подлагани и учителите, и другите педагогически специалисти, като процедурата също ще се извършва на всеки 4 години от атестационна комисия, определена от работодателя, съгласувано с педагогическия съвет.

Депутатите заложиха и задължението детските градини и училищата да приемат деца и ученици със специални образователни потребности. В група в детска градина и в паралелка в училище ще може да се обучават до три деца и ученици със специални образователни потребности. В случаите, когато на територията на населеното място няма друга група или паралелка, която да осигурява същото по вид образование, броят на децата или учениците може да бъде по-голям, като ще се назначава помощник-учител.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!