За пети път в столицата се провежда Международният музикален фестивал „Професор Емил Камиларов“. Централно място в рамките на форума заема конкурсът за млади цигулари. Той започна на 22 октомври, в залата на „Военния клуб“, а победителите ще станат известни на 31 октомври, когато е гала концертът на лауреатите с Оркестър „Симфониета“ и диригент Шунго Мориама (Япония). В състезанието участват представители на Италия, Полша, Русия, Япония и България. Председател на журито, основен организатор и основател на фестивала е проф. Дина Шнайдерман. Известната цигуларка е и съпруга на Емил Камиларов, наричан „българският Паганини“ след като през 1961 г. печели първо място в престижния цигулков конкурс, носещ името на италианския виртуоз.
Ария на Паганини, изп. Марио Николов, СО на БНР, диригент Деян Павлов
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Международният форум пази жива паметта за големите постижения на проф. Камиларов, но това не е единствената задача пред Дина Шнайдерман. Родена в Одеса, през последните години тя живее в Швеция, но прави всичко възможно за популяризиране на България – страната, в която са преминали десетилетия от активния й творчески живот. Щастлива е, че конкурсът, организиран от нея, става част от творческата биография на младите цигулари – бъдещи световни звезди. Прослушванията са всяка сутрин, а вечерните часове са посветени на фестивалната програма. В това издание за пръв път имаше изяви на фолклорни състави. Предстои концертно изпълнение на „Паганини“ от Франц Лехар. Унгарският композитор е нарекъл своето произведение романтична оперета.
Премиерата била през 1925 г. във Виена. От сцената на Музикалния театър „Стефан Македонски“ днес ще я представят солистите и оркестърът на нашия национален оперетен театър. Трудните цигулкови сола, предназначени за героя Паганини са поверени на 19-годишният Стефан Самарджиев – носител на I награда от миналогодишния конкурс. Той е възпитаник на Националното музикално училище „Любомир Пипков“, което е завършил в класа на Милена Вълева. Досега е записал в биографията си множество национални и две международни отличия. В момента е студент в НМА при проф. Стойка Миланова. Ето и какво разказа младият цигулар за участието си в конкурса през 2014 година, както и за предстоящата изява в „Паганини“:
Беше много вдъхновяващо, беше неповторимо, но и трудно, защото конкурсът е в три тура. Завършва с концерт на лауреатите с оркестър, което за мен беше много добър опит. Сега ми предстои да свиря солата, които изпълнява главният герой в оперетата. Разбира се, ролята се изпълнява от певец, аз се появявам в определени моменти, определени от либретото. Пиесите не са по-трудни от това, което е сътворил гениалният цигулар, но трябва да бъдат изпълнени с лекота и виртуозност. Много съм благодарен, че имам тази възможност. За мен е прекрасно да свиря с оркестъра на Музикалния театър. Специални благодарности дължа на неговия диригент Юли Дамянов, който ми помогна при разучаването на тази музика, даде ми много ценни съвети.
Освен Стефан Самарджиев в ролята на „свирещия Паганини“, вокалната партия на героя представя тенорът Стефан Петков. Участват още Добрина Икономова, Денко Проданов, Катерина Тупарова и др.