Депутатите приеха окончателно бюджета на Държавното обществено осигуряване

| обновено на 01.12.15 в 20:10
Снимка: БГНЕС

Бюджетът на държавното обществено осигуряване беше окончателно приет. След като решиха парите за отглеждане на дете за втората година от майчинството да останат 340 лева, депутатите не приеха и предложението да се намали времето, върху което се изчислява обезщетението. Така парите за първата година от отглеждането на малко дете ще бъдат 90% от месечния доход на майката за последните 24 месеца.

Очаквано, депутатите приеха окончателно увеличението на пенсиите с 2,5 на сто от 1 юли. За пенсии догодина ще бъдат похарчени над 8 милиарда и 700 милиона лева – това  записаха депутатите в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. От опозицията се обявиха против замразяването на редица социални плащания.

Догодина държавното обществено осигуряване ще разполага с малко над 10 милиарда лева, най-голямото перо от които са пенсиите. По-малко от половината от тези пари ще постъпят като приходи от осигурителни вноски, което според опозицията е силно подценено. 

Подценявате приходите, за да може след това преизпълнението да бъде част от намаляването на общия дефицит.  Да, ама от друга страна пък подценяването на приходите не позволява размразяване на социалните плащания и това е големият проблем, коментира доктор Хасан Адемов от ДПС.

От БСП също поискаха размразяване на социалните плащания, като едно от исканията беше втората година от майчинството да се обвърже отново с минималната работна заплата и да стане 420 лева месечно, а не 340 лева, както е в момента, обясни Корнелия Нинова:

Не е справедливо да замразявате майчинство и безработица. Вие догодина ще вземете повече пари от тези хора, а ще им дадете по-малко. Поне това, което им взимате допълнително, им върнете през плащания. Срещу тези осем милиона за майки и два милиона за безработица, стоят два милиарда за капиталови разходи т.е. не разписани за какво - за строителство и ремонти и позволете да допусна, част от тях за кражби.


Мариана Тодорова от АБВ определи аргументите на червените като "популистки":

Сега минималната работна заплата е 380 лева, а ако извадим от нея личните данъци и осигуровките, нетното изражение на минималната работна заплата ще е 297 лева, което е по-малко от 340. Същата е постановката, ако извадим личните осигуровки и данъците от 420 лева, каквато ще е минималната работна заплата догодина и пак ще е по-малко от 340. Когато ще се повиши повече минималната работна заплата, тогава може би ще има смисъл.

От догодина минималната работна заплата трябва да стане 420 лева. Това число ще бъде утвърдено с текстовете на държавния бюджет. 

Изненадващо минималният осигурителен праг за земеделските производители остана 300 лева - това стана, след като част от депутатите от ГЕРБ подкрепиха искането на ДПС за запазване на минималните осигуровки на земеделците и тютюнопроизводителите и се отказаха от първоначалния вариант за увеличението им с 30 лева.  

Минималната пенсия за стаж и възраст ще бъде малко 161 лева от 1 юли. От тази дата ще има осъвременяване на пенсиите с 2,5 на сто.

В пленарната зала започна работата по Държавния бюджет. За разлика от дебатите по бюджетите на Здравната каса и на общественото осигуряване, сега и част от министрите присъстват на дебатите.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!