Временната комисия за промени в Конституцията ще гласува на второ четене реформите в основния закон

Снимка: БГНЕС

Временната комисия за промените в Конституцията, пряко свързани със съдебната власт, ще гласува на второ четене конституционните реформи. Миналата седмица вотът се провали заради отсъствие на членове на комисията.

На заседанието миналата седмица четирима членове на временната комисия отсъстваха и председателят ѝ Димитър Лазаров от ГЕРБ обяви, че текстовете само ще се дискутират, без да се гласуват, като допусна:

Считам, че при отсъствието на тези колеги, а някои от тях са и вносители, би било възможно да изпаднем в хипотезата да не се приеме нито едно от предложенията по вносител или предложенията, които са направени на колегите. 

Независимо че кворум за гласуване все пак имаше, председателят обяви, че няма да се гласуват текстовете. Това предизвика реакцията на БСП и "Атака", които напуснаха заседанието.

Днес се очаква промените вече да бъдат гласувани на второ четене. Най-много предложения има Реформаторският блок. Основните предвиждат въвеждане на явното гласуване във Висшия съдебен съвет; намаляване на мандата на главния прокурор и на председателите на Върховния административен съд и Върховния касационен съд от седем на пет години и на членовете на ВСС от пет на три години; отчетност и процедура за импийчмънт на главния прокурор.

Предложенията от АБВ са свързани с преразпределяне на 11-членната парламентарна квота и намаляване на правомощията на колегиите за сметка на пленума на ВСС.

Законопроектът за изменение и допълнение на основния закон беше приет на първо гласуване в края на септември с основните промени - разделяне на ВСС на съдийска, прокурорско-следователска колегия и с увеличаване на правомощията на инспектората към ВСС.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!