Промените в Закона за отбраната минаха на първо четене

| обновено на 14.01.16 в 11:56
Снимка: БГНЕС

Народното събрание прие на първо четене промени в Закона за отбраната и въоръжените сили, с които се дава възможност за съвместна отбрана на въздушното пространство с други членки на НАТО. Законовата промяна идва в отговор на препоръката, направена по време на Срещата на върха на Алианса в Уелс преди година и половина, свързана със съвместни мисии по охрана на въздушното пространство на страните от източния фланг на пакта. Ангел Найденов от БСП предложи да се запише изрично, че при съвместна охрана водеща роля ще имат българските военновъздушни сили. Такова е и желанието на тяхното ръководството. Идеята ще бъде обсъдена при второто четене на законопроекта.

БСП, "Атака" и АБВ не подкрепиха промените. 
Атанас Зафиров обясни защо социалистите са против:

Днес, точно 55 години след смъртта на професор Цветан Лазаров, най-продуктивният български авиоконструктор и учен в областта на авиацията, вие давате път на още една смърт - тази на българската изтребителна авиация, а с нея и на част от националното ни достойнство, държавен суверенитет и идентичност. Аз и моите колеги от "БСП лява България" няма как да бъдем съучастници в това позорно дело.

В реплика Красимир Каракачанов се съгласи със Зафиров за тежкото състояние на българската армия, но изтъкна:

През всичките тези години всички правителсдтва работеха за унищожаването на тази армия. Ама вие представлявате партията, която буквално последните десет години, когато се случиха много важни неща за българската отбрана, беше на власт. Ще напомня, че в мандата на господин Станишев се промени Конституцията, с която ние се отказахме от наборната военна служба. Не го чух като аргумент за национално предателство на въоръжените сили и отбраната на България.

Председателят на комисията по отбрана и депутат от АБВ генерал Михо Михов обясни, че няма да подкрепи законопроекта:

Ние фактически и пряко, и косвено казваме на българските пилоти, на 102-годишната ни авиация: и без вас можем, и без вас ще съхраним въздушното пространство, с други сили. Язък за авиационната ни школа, язък, че не можем да ви дадем десет самолета, за да го изпълните. И не на последно място внушението или посланието е към региона. От този факт България доказва, че не е фактор, не на европейския континент, не в Югоизточна Европа, а изобщо на Западните Балкани не може да бъде фактор, военен фактор, след като сама не осигурява въздушното си пространство, а върви по пътя на онези държави, които никога не са имали авиация.

Промените в законодателството, свързани с националната сигурност, е изпълнение на договора с НАТО, каза Владимир Тошев от ГЕРБ и се обърна към залата с думите: 

Ако някой от вас е съгласен да даваме 10 процента от брутния вътрешен продукт за армията, ще имаме и кораби, и самолети, и нови танкове. Само че трябва да решите тук кое да отрежем - образованието или социалните дейности.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!