Икономиката на Русия продължава да се свива през февруари с оглед на рязкото понижение на петролните цени в началото на годината, показват данни на Федералната статистическа служба.
Брутният вътрешен продукт се понижи през февруари с 3,7% на годишна база, задълбочавайки спада си от 2,4% през януари.
Солиден спад с 5,9% спрямо година по-рано отчитат и продажбите на дребно, които са важен индикатор за състоянието на потребителските разходи в страната, след тяхно понижение с 2,5% през предишния месец. На месечна база продажбите на дребно се понижиха през февруари с 2,5 процентни пункта.
Инвестиционна активност, която е вторият по значимост двигател на икономическия растеж на Русия, също се влоши през февруари, като капиталовите инвестиции се свиха с 8,4% след аналогично темпо на понижение в началото на годината.
Според Федералната статистическа служба реалният разполагаем доход на руските домакинства се е свил през февруари с цели 6,9% спрямо година по-рано след спад с 6,3% през януари.
За пореден път данните контрастират с мнението на властите в Кремъл, че икономиката вече е достигнала дъно, от което започва да се измъква.
През миналата седмица министърът на икономиката Алексей Улюкаев посочи, че руската икономика може да се върне по пътя на растеж през второто тримесечие на 2016 година и да отбележи макар и само минимален растеж от 0,7% за цялата текуща година.
Въпреки сигналите за продължаваща икономическа рецесия в края на миналата седмица Централната банка на Русия не се поддаде на призивите за намаляване на лихвените ставки и запази своята основна лихва на ниво от 11%, позовавайки се на наличието на значителни инфлационни рискове.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..