На днешното редовно заседание Централната банка на Русия запази основните лихвени ставки без промяна и намекна, че може да задържи лихвите на текущите нива за по-дълъг период с оглед на все още високите инфлационни рискове в страната.
РЦБ остави основната си лихва на ниво от 11% за пето поредно заседание, пренебрегвайки призивите от страна на бизнеса и на политиците да понижи лихвите, за да се намалят цените на кредитите на фона на продължаващата икономическа криза.
Мнозинството анализатори очакваха това решение на централната банка, след като преди време РЦБ предупреди, че е готова да повиши лихвите, ако това е необходимо, за да се пребори с упорито високите инфлационни очаквания. Според тях, чрез запазването на текущите лихвени нива, Централната банка на Русия иска да потвърди своя ангажимент да изпълни заложените целеви нива за понижение на годишната инфлация до 4% през следващата година.
За да постигне целевата инфлация, Централната банка на Русия може да провежда умерено затегната си настояща парична и лихвена политика за по-продължителен период, отколкото беше възприето първоначално, заяви централната банка в съобщение за пресата.
Въпреки че днешното решение беше в голяма степен очаквано от финансовите пазари, след края на заседанието рублата поскъпна спрямо долара до най-високо ниво от декември 2015-а година. Малко преди края на заседанието щатската валута се търгуваше около 68,5 рубли, след което обаче падна рязко към ново дъно за настоящата година от 67,89 рубли.
Днес РЦБ не поднови своя ангажимент, от който се отказа на предходното си заседание през януари, че ще намали лихвите на една от следващите си срещи въпреки продължаващата икономическа рецесия в страната на фона на солидния спад в цените на петрола, който продължава да бъде ключов за руския износ и основен източник на средства за бюджета.
Централната банка прогнозира, че ако средната цена на петрола остане около 30 долара за барел през 2016-а година, брутният вътрешен продукт на Русия ще се свие с до 1,5% през настоящата година след негов спад с 3,7% през миналата.
РЦБ също така заяви, че очаква годишната инфлация да се забави допълнително през второто тримесечие от ниво от 7,9%, отбелязано в средата на настоящия месец. Банката обаче предупреди, че инфлацията може отново да се ускори през втората половина на 2016-а, преди да се смъкне до 6% в рамките на следващите 12 месеца.
Тя потвърди ангажимента си да смъкне инфлацията в страната до 4% през 2017-а година, но в същото време заяви, че нейният план да направи това може да бъде разстроен от цените на петрола, инфлационните очаквания и от несигурността по отношение на балансирането на държавния бюджет в бъдеще.
По план следващото заседание на Руската централна банка трябва да се проведе на 29-и април.
След четири поредни месеца на растеж, през август потребителските разходи в САЩ останаха без промяна спрямо юли, което е сигнал за известна предпазливост сред американските домакинства на фона на все още слабия растеж на водещата световна икономика. Личните доходи в САЩ, включващи доходи от заплата и от други източници, нараснаха очаквано..
Икономиката на Великобритания се представи изненадващо добре преди референдума на 23-ти юни за бъдещето на страната във или извън ЕС, нараствайки през второто тримесечие с по-солидно от предишните оценки темпо и спрямо това в началото на годината, показва окончателна оценка на британската статистика ONS. Брутният вътрешен продукт на..
Безработицата в 28-те страни - членки на Европейския съюз стабилизира през август за четвърти пореден месец в 7-годишно дъно от 8,6%, като в същото време безработицата в България отбеляза понижение до 7,7%, достигайки най-ниско ниво от октомври 2009-а година, показват последните данни на Евростат. Безработицата в ЕС остана през август на..
Инфлацията в еврозоната се ускори през септември до най-високо ниво от близо две години насам, но все още остава далеч под целевото ниво на Европейската централна банка, показват предварителни данни на Евростат. Индексът на потребителски цени (CPI) в 19-те страни-членки на единния валутен блок се повиши очаквано през септември с 0,4% на..
Производствените цени в България се понижават през август спрямо месец по-рано и бележат пореден спад на годишна база, показват данни на Националния статистически институт. Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) намалява с 0,3% спрямо юли, когато се понижиха с 0,2 на сто. Понижение на цените се наблюдава в добивната..