Германия планира да затегне законодателството за социални помощи за чужденци от ЕС

Бежанския център в германския град Волгаст
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Германия ще допуска чужденци от ЕС до социалните си помощи, само ако са живели пет години без прекъсване на свои разноски в страната. Това предвижда законопроект на министъра на труда и социалните работи Андреа Налес.

Министърът на труда обеща още миналата година да се справи с проблема с източването на социалните каси, който се практикува от големи групи граждани на други европейски държави – най-вече българи и румънци, като затегне мерките за получаване на помощи. Днес тя представи проектозакона, който, ако бъде приет, ще е един от най-строгите в ЕС и ще надмине дори този във Великобритания. Там ограниченията са за четири години.

В новия законопроект е предвидено чужденци от страни от ЕС да имат право на социална помощ след пет години престой на свои разноски в страната. Ако не намерят работа, могат да кандидатстват за помощ за връщане обратно в родината, която не може да се плаща повече от четири седмици. Социални помощи иначе ще могат да взимат само германски граждани или чужденци, които са работили и така са придобили право на достъп до системата. В момента всеки новопристигнал може да поиска пари за безработни от държавата, ако докаже, че търси работа. След престой на чужденците от само шест месеца в Германия, институциите са длъжни да им осигуряват помощ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!