Репортаж на Румяна Василева за предаването ''12+3''
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Със 131 гласа "за", 18 "против" и 1 "въздържал се" парламентът прие да се проведе национален референдум заедно с президентските избори.
Предложението беше подготвено от екипа на телевизионното предаване "Шоуто на Слави", подкрепено с близо 600 хиляди валидни подписа. Инициативен комитет внесе искането на 8 февруари и съдържа шест въпроса, сред които намаляване на половина на броя на депутатите и на партийните субсидии.
Гражданите ще могат да дадат пряко мнението си по следните въпроси:
Подкрепяте ли народните представители да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура;
Подкрепяте ли броят на народните представители да бъде намален на 120;
Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и референдумите;
Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите;
Подкрепяте ли годишната държавна субсидия, отпускана за финансиране на политическите партии и коалициите, да бъде един лев за един получен действителен глас на последните парламентарни избори;
Подкрепяте ли директорите на областните дирекции на МВР и началниците на районните управления в областните дирекции на МВР да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура?
Тошко Хаджиторов от "Шоуто на Слави“ представи от парламентарната трибуна мотивите за предложението за референдум:
Можете да докажете, че представлявате хората, като се съобразите с искането на българските граждани. Вие не сте над народа, вие не сте богове, вие не сте императори, вие трябва да спазите закона!
Цветан Цветанов обяви, че ГЕРБ няма да участва в дебатите:
Ние ще подкрепим така внесената подписка с шестте въпроса и няма да участваме в дебата, защото смятаме, че през всичките тези периоди на обсъждания в комисиите всичко беше решено. Затова, колеги, нека да се ориентираме към парламентарната ни дейност и нека да намалим емоционалното напрежение, което може да възникне от тази парламентарна трибуна.
От БСП дадоха заявка за сезиране на Конституционния съд, а Янаки Стоилов каза:
Но нека също всеки един да се запитва дали несъзнателно, или съзнателно зад този референдум няма да изскочат отново образите на прегрупираната българска олигархия.
В реплика Димитър Байрактаров от Патриотичния фронт иронично предложи да се разшири кръгът от въпроси за референдума:
Защо вие не предложите разширяване на въпросите, всеки български гражданин да получава по 10 000 долара заплата? Няма значение, че държавата няма да може да ги плати и тя ще фалира на третия ден. Или задължително да ползва шест месеца платен отпуск, който да прекара на Варадеро.
Магдалена Ташева от "Атака" коментира:
Не е ли парадоксално, че един референдум, който е рекламиран като акт, който ще измете олигархията, ще подкрепя това, което народът нарича олигархия. Ами тези, които са избрани по сегашната, тоест старата система в лицето на ГЕРБ, особено в лицето на Реформаторския блок, излизат и с две ръце подкрепят този референдум, референдума, който ще ги изхвърли от политическата сцена. Обяснете този парадокс.
В крайна сметка единствено ДПС гласува монолитно против. Хамид Хамид обясни:
Ние сме против в тези референдуми да бъдат включени въпроси, които са от компетенцията на Велико народно събрание и само затова ще гласуваме "против", а не защото сме против провеждане на референдум. В заключение, господин председател, моля от тази висока трибуна да обявите 12 май като "Ден на победата на популизма" над българската Конституция.
Народното събрание започна работа с обсъждане на предложението за провеждане на национален референдум внесен от екипа на "Шоуто на Слави". Инициативен комитет внесе искането на 8 февруари и съдържа шест въпроса, сред които намаляване на половина на броя..