Всеучилищният химн в прослава на Св. св. Кирил и Методий е създаден от двама български учители. Автор на текста е видният писател и общественик Стоян Михайловски. Датата, написана от него под стихотворението е 15 април 1882 г. По онова време той е учител по френски език в гр. Русе. Девет години по-късно Панайот Пипков – композитор, капелмайстор и преподавател по музика в Ловеч, получава задача да напише нова песен за празника на светите братя. Така се ражда „Върви, народе възродени“ – една от най-хубавите песни в нашата музикална литература. Годината е 1901-ва.
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Какви трепети тоя ден възбужда във всяка българска душа, каква зариста, чиста, мила радост лъхва въз нас от тоя майски ден, заедно с миризмите на люлеките и на здравеца! Има някаква великденска тържественост в тоя ден, светъл и благодатен. Защото и 24 май (11 май стар стил) е един Великден, Великден на духа и на просветата, на възкресението на новите надежди и през векове заспалите сили на един народ, лишен от велики традиции и жаден за тях – думи на големия български поет Иван Вазов. В спомените си той пише още, че още преди отбелязвали празника с огромен ентусиазъм и тържественост. На този ден звучали и революционните възрожденски песни.
В края на ХIХ – началото на ХХ век почти всички наши професионални композитори пишат хорови и училищни песни за Деня на Св. св. Кирил и Методий (както го наричали тогава) по текстове на известни поети. За съжаление, не всички автори са останали в историята. Една от творбите, създадени по онова време е „Този празник“ по текст на Йоаким Груев. Според публикация от 1906 г., музиката е от Атанас Бадев. „Тоя празник нам дарява нова дързост, нов живот, към наука ободрява наший български народ…“
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Както е известно, големият руски композитор Пьотр Илич Чайковски също създава химн за светите братя Кирил и Методий – през 1885 г., когато в Русия тържествено отбелязвали 1000 години от смъртта на Методий. Творбата на Чайковски била изпълнена от възпитаниците на духовните училища в Русия на 6 април, преди да започне всенощното бдение за светите братя.
Химн на Кирил и Методий от П. И. Чайковски, изп. Българска хорова капела и Софийска филхармония, диригент Георги Робев
Update Required
To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
През 1863 г. е отбелязана друга важна дата – 1000 години от Моравската мисия на Кирил и Методий. Освен в Прага и Виена, празненства по този повод се провеждат също в Рим и Брюн (днешния град Бърно). В Рим изпълняват тържествения химн на най-известния унгарски композитор и пианист Ференц Лист „Славимо славно, славени“ („Възславяме славно, славяни!”), композиран специално за случая.