Европейските фондови пазари се намират под силен натиск от продажби в началото на седмицата, следвайки петъчния най-солиден спад на американските фондови индекси от края на юни насам, когато британците гласуваха изненадващо в подкрепа за Brexit, тъй като инвеститорите в глобален план изглеждат притеснени от възможността за предстоящо повишение на основната лихва на Фед още този месец.
Повод за тези подновени страхове бяха изказвания в края на миналата седмица на видни американски централни банкери и по-специално коментарите на президента на Фед на Бостън - Ерик Розенгрен, че вероятно би било подходящо постепенно затягане на паричната политика (вдигане на федералната фондова лихва), за да се избегне опасността от прегряване на икономиката на САЩ.
Спекулациите за възможно вдигане на федералната фондова лихва още на следващото заседание на Фед на 20-ти и 21-ви септември доведоха в петък до солиден спад с над 2% на основните фондови индекси, търгувани на "Уолстрийт", отбелязвайки най-рязко дневно понижение от края на юни насам, когато световните пазари бяха шокирани от изненадващото гласуване на британците за напускане на Европейския съюз.
Днес общият индекс Stoxx Europe 600 се понижава с 1,83% след загуба от 1,1% в петък и е на път да приключи на негативна територия за трета поредна сесия на търговия, тъй като инвеститорите продължават да реагират негативно и на решението на ЕЦБ от миналата седмица да се въздържи от предприемане на допълнителни мерки, стимулиращи икономиката и инфлацията на еврозоната.
Продължаващото и днес намаляване на петролните цени с над 1,5% след техен петъчен драматичен спад с близо 4% пък оказва натиск върху целия суровинен сектор, което допринася за понижение със 3,7% на индекса, който обхваща минно-добивни компании.
Акциите в банковия сектор пък бележат понижение с 2,5 на сто.
Немският фондов индекс DAX губи 2,12% от стойността си, като най-солиден спад с над 12% бележат акциите на голямата германска компания за комунални услуги E.ON, следвайки планираното за днес отделяне на нейното важно поделение Uniber за производство и търговия на енергия и свързаните с това продажби на 53,35 на сто от акциите на дружеството на борсата във Франкфурт.
Спад с повече от 7% отчитат и акциите на друга немска компания - Linde след информация за приключване на преговорите за нейно сливане с компанията Praxair.
Френският фондов индекс CAC40 се понижава с 2,17%, италианският MIB - с 2,71% и испанския Ibex-35 - с 2,52%.
Британският индекс FTSE100 губи 1,57% от стойността си след петъчен спад с 1,2 на сто, като и инвеститорите на борсата в Лондон са разтревожени от възможността за скорошно вдигане на американските лихви.
В тази връзка вниманието на участниците на капиталовите пазари и от двете страни на Океана ще бъде насочено към днешно изказване на друг висш представител на Фед - Лейл Брейнард, което ще бъде факт след края на европейската търговия (от 20:15ч.). Нейната реч ще бъде последната, преди т.нар. "период на мълчанието" за представителите на Фед, който започва от утре с оглед на предстоящото на 20-ти и 21-ви септември заседание на Централната банка на САЩ.
Трябва да се има предвид, че откакто се присъедини към Фед, Лейл Брейнард е един от най-яростните защитници за запазване на лихвите в рекордно ниски нива. Тя често призовава Фед да обръща внимание на глобалните икономически условия и на условията на финансовите пазари, както и възможния негативен ефект от по-силния долар върху икономиката на САЩ. Поради това ще се следи много внимателно, дали Брейнард, подобно на нейния колега Розенгрен, няма да направи промени в досегашната си позиция относно лихвената политика на Фед.
Преди Лейл Брейнард ще говорят президентите на Фед на Атланата - Денис Локхарт и на Минеаполис - Нийл Кашкари (съответно от 15:00ч. и от 20:00 ч.).
Инвеститорите ще следят с повишено внимание и новините около кандидата за президент на САЩ на Демократическата партия - Хилъри Клинтън, след като нейният лекар заяви, че тя болна от бронхопневмония. Последвалият инцидент, при който Клинтън се почувства зле и се наложи неочаквано да напусна възпоменателна церемония в Манхатън вчера за 15-ата годишнина от атентатите на 11 септември 2001 г. в Ню Йорк, пък подхранва опасенията, че това увеличава шансовете за победа на републиканския кандидат за президент Доналд Тръмп. Това от своя страна се разглежда от участниците на финансовите пазари като застрашаващо финансовите пазари.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..