Европейските пазари на акции реагират с ентусиазъм на снощното решение на Фед да запази основните лихви в САЩ непроменени, като основните фондови индекси на стария континент поскъпват с между 1,2% и 2,0%, намирайки допълнителна подкрепа и от инвеститорския риск-апетит на пазарите на суровини, провокиран отчасти от спада на долара, който е факт след заседанието на американските централни банкери.
Общият европейски индекс Stoxx Europе 600 нараства с 1,42% и е на път да излезе на печалба за втора поредна сесия на търговия, достигайки на този етап двуседмичен връх от 347.33 пункта - най-високо негово ниво от 9-ти септември.
Решението на Фед да запази ключовата си краткосрочно лихва в диапазона между 0,25% и 0,50% и намеците за нейно повишение до края на годината (най-вероятно през декември) бяха очаквани от мнозинството участници на финансовите пазари. Въпреки това щатският долар е подложен на известен натиск от продажби спрямо останалите основни валути, като неговото отслабване се отразява позитивно на цените на суровините, спомагайки са поскъпване както на петрола и на цветните метали, така и на акциите на компаниите от енергийния и добивния сектор.
Сред най-големите петролни компании, акциите на италианската Eni SpA нарастват с 1,52%, на френската Total SA - с 2,48%, на британската British Petroleum - с 3,04% и на холандската Royal Dutch Shell PLC - с 2,14%, следвайки продължаващото и днес поскъпване на "черното злато" с около 1%.
Поскъпването на цветните метали (фючърсите на медта нарастват с 1,48%, а на златото - с 0,4%) пък се отразяват доста позитивно на компаниите от добивния сектор, като общият индекс STOXX Europe 600 Basic Resources на фирмите от ресурсната сфера нараства с около 3 на сто. Акциите на водещи компании като BHP Billiton PLC се повишават с 4,66%, на Boliden AB - с 4,18%, а на Randgold Resources Ltd - с 3,4%.
Немският фондов индекс DAX напредва с 1,9%, италианският MIB - с 1,84%, а френският CAC40 се повишава с 2,03%, тъй като риск-апетитът на борсата в Париж е подсилен допълнително от проучване на френската статистика Insee, показващи изненадващо подобрение бизнес доверието в промишления сектор на втората по сила икономика в еврозоната.
Борсата в Лондон също се възползва от снощния изход от заседанието на Фед и от последвалото отслабване на долара и поскъпване на цените на суровините, като днес индексът FTSE100 нараства с 1,19% и е на път да приключи на печалба за четвърта поредна сесия на търговия от началото на седмицата.
Подновените разпродажби на акции на Дойче банк през последните 24 часа провокират солиден спад на европейските фондови борси през последния септемврийски ден на търговия. Напрежението около водещия немския кредитор се засили отново през вчерашната търговия на "Уолстрийт" след информации, че големи клиенти на банката в лицето на няколко хедж..
Неколцина клиенти на Дойче банк, сред които няколко големи и влиятелни хедж фондове, са започнали да изтеглят милиарди долари от банката на фона на опасенията за нейната стабилност и на техните експозиции в кредитната институция, съобщават източници, близки до клиенти на банката, цитирани от "Уолстрийт Джърнъл" и от агенция "Блумбърг". Редица..
Американските индекси се понижиха заради нарастващите опасения, че неволите на Дойче банк ще повлекат световния финансов сектор. Вчера той беше основният губещ на Уолстрийт с намаление от 1,5% след репортаж на "Блумбърг", показал, че някои от клиентите на Дойче банк са вече разтревожени. Във Великобритания FTSE 100 напредна с 1%. Начело..
Доходността по 10-годишните американски облигации падна с 2.4 базови пункта до 1.548%, докато тази по 2-годишните книжа слезе с 3.4 базови пункта до 0.722%. Rates Last Change Range UST 10 years 1.560 -0.012 1.541-1.600..
Американските индекси най-сетне отчетоха широки печалби, подпомогнати от споразумението за производството на ОПЕК. Стандард енд Пуърс скочи с 0.5% до 2171.37, като начело на растежа беше енергийният сектор, който нарасна с 4.3%. Европейските индекси нараснаха при по-добре представилия се банков сектор, който изглежда се успокои след..