Институциите работят усилено за въвеждането на електронно дистанционно гласуване, но това е свързано със сериозни проблеми - да се даде техническа възможност на всеки да гласува, да се защитят неговите лични данни, да се защити тайната и честността на вота и да се избегнат всички опасности той да бъде манипулиран. Това каза президентът Румен Радев на конференция "Осъзнати гласоподаватели в дигиталната епоха".
Според държавния глава развитието на технологиите поставят предизвикателства пред работата на институциите, които отговарят за изборите.
Има редица области, в които правната, техническа и технологична база закъсняват от динамиката на тези процеси. Нека да вземем защитата на прозрачността и честността на едни избори в съвременния свят на фалшиви новини и кибератаки. С дигиталния взрив на социалните мрежи вече заплахите са отвсякъде. В реално време те се развиват с голяма динамика и затова Централната избирателна комисия в България по време на избори работи с помощта на много други институции, но тя трябва да има повишен капацитет, за да може да бъде адекватна и да отстоява защитата на едни такива избори. Другият проблем е динамиката на движение на хора. Огромна част от българските граждани напуснаха страната. Те имат проблеми да упражнят правото си по Конституция на глас в едни избори.
От днес Централната избирателна комисия е домакин на 26-ата международна конференция на Асоциацията на органите за управление на избори в Европа. Форумът, който се провежда под надслов "Осъзнати гласоподаватели в дигиталната епоха", е с участието на..