ЕК влезе в сблъсък с държавите от ЕС, които бавят презаселването по квоти на бежанците от Гърция и Италия

Снимка: архив

Еврокомисията отново влезе в сблъсък с държавите от Съюза, които бавят презаселването по квоти на бежанците от Гърция и Италия. Това стана на заседанието на вътрешните министри в Брюксел. 

Само 1581 лица са преместени от Гърция и Италия, възнегодува еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос:

Не скрих разочарованието си пред министрите днес. Десетки хиляди хора остават блокирани в Гърция. Положението там няма да се подобри, ако мнозинството от тях не бъдат преместени. На онези, които си мислят, че има някаква алтернатива или план Б – казвам, че няма.

По данни на ЕК България е приела само 4 човека от Гърция и нито един от Италия, от общо заявени 250 до края на годината. Вицепремиерът Румяна Бъчварова обясни, че службите за сигурност правят допълнителни проверки на кандидатите дали са заплаха за националната ни сигурност:

Имаше забележка към нас, че от наша страна има откази на някои от предложенията и аз обясних каква е причината. Те са след направена проверка на лицата и установяване на някакъв потенциален риск за националната сигурност, тогава сме отказали. Казах много категорично, че трябва релокацията да протича бързо, ефективно, но това не трябва да бъде за сметка на гаранциите за сигурността, не само националната, но и на Европа.

За сметка на това Бъчварова обеща да ускори доброволното прехвърляне на бежанци от лагерите в Турция:

За презаселването от Турция имаме 20 за първата половина на годината и 20 до края на годината. С колегите, които водиха тези преговори, обсъдихме възможността за увеличение на броя, защото ние следваме ангажиментите, които сме поели, да увеличим броя, който приемаме еднократно, защото така по-лесно можем да осъществим този процес. Хората, които идват, са в общност, в група и е по-лесно, ако успеем да организираме, да приемем повече хора.

Министрите одобриха идеята Брюксел бързо да връща в черния списък всички държави, които нарушават правилата за безвизово пътуване в Шенген. Т.нар "аварийна спирачка“ за повторно налагане на визи ще важи както за чужденците, които вече пътуват свободно, така и за Турция, Украйна, Грузия и Косово, които очакват одобрение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!