Нашата изборна система е напълно защитена, защото тя не използва електронен пренос на данни! Дори целият интернет да изчезне и да спре тока в нашите преброителни центрове, ние ще обработим резултатите и ще ги отчетем правилно.
Това каза за предаването "Преди всички" по "Хоризонт" председателят на Борда на директорите на дружеството "Информационно обслужване" проф. Михаил Константинов. Той изтъкна, че и на тези избори е вероятно да има блокирани сайтове, но това няма отношение към обработката на резултатите.
Очаква се да гласуват между 3.5 и 4 млн. души, коментира Константинов, който очаква проблеми с големите изборни райони, където позициите в листите с преференциите са много и обработката е по-бавна:
Секционните комисии много внимателно трябва да попълват протоколите и да спазват контролите, които са описани там, за да не ги връщаме в нашите центрове. Ако хем са много числата, хем започнем да ги връщаме по 3-5 пъти, съвсем ще се забавим.
В София една комисия сме я връщали 40 пъти. Е, като върнете някого 40 пъти, той как иска да се върне веднага вкъщи. Като се завърти 40 пъти пред компютъра, те са минали не знам колко часа. Още веднъж апел: "Колеги, проверявайте си протоколите, гледайте контролите, за да си отидете по-рано вкъщи".
Интервюто на Веселина Миланова с проф. Михаил Константинов можете да чуете от звуковия файл.