Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Очаква се външните министри от ЕС да облекчат санкциите спрямо Иран

Външните министри на страните от Евросъюза се очаква днес да вземат решение за облекчаване на санкциите срещу Иран в отговор на поетия от властите там ангажимент да ограничат ядрената си програма.

Постигнатото през ноември споразумение с международната общност предвижда Иран да спре обогатяването на уран над пет процента през следващите шест месеца и да разреди половината от обогатения до 20% уран в замяна на смекчаване на санкциите. 

Процесът трябва да започне днес, а за да удостоверят началото му, в Иран са представители на Международната агенция по атомна енергия. Щом получат сигнал от тях, външните министри ще гласуват и отмяна на част от наложените през 2006-а година санкции, свързани с износа на петролни продукти и злато. Очаква се това да се отрази положително и на цената на петрола на световните борси.

Днес е важен ден в стремежа ни да гарантираме, че е осъществяваната от Иран ядрена програма има изключително мирни цели. От Международната агенция по атомна енергия ще ни представят доклада си в следващите часове и на базата на него ще вземем и съответното решение, каза при пристигането си на заседанието в Брюксел върховният представител на Европейския съюз по външната политика и сигурността Катрин Аштън.

Ескалацията на напрежението в Украйна от последната нощ се очаква също да бъде обсъдено от външните министри. 

Осъждам насилието в Украйна, проявено миналата нощ. Ние призоваваме за сдържаност и искам също така да изразя мнението си, че налагането на ограничения върху дейността на опозицията и някои от мерките, които бяха предприети, са сериозна грешка на властите, каза по повод Украйна британският първи дипломат Уилям Хейг.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!