Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Депутатите обсъдиха на първо четене новите изборни правила. Коалиция за България предлага изцяло нов Изборен кодекс, а от ГЕРБ са внесли промени в действащия документ. Гласуването беше отложено за утре, въпреки че в залата имаше необходимия кворум, но с преобладаващо присъствие на опозицията.
Мая Манолова каза, че новият Изборен кодекс е структуриран по напълно нов начин и че за първи път един закон ще е валиден за абсолютно всички избори, включително и за Велико народно събрание:
За първи път се предвижда преференциално гласуване на избори за народни представители, като предлаганият проект на преференцията е достатъчно нисък, за да осигури реално разместване на кандидатите в листите и достатъчна мотивация на хората за участие. Предлага се въвеждане на машинно гласуване. Целта е ограничаване на контролирането на вота и злоупотребата с хартиени бюлетини.
95 процента от новия кодекс са правила, които действат и в сегашния документ, заявиха от оозицията. Според Цецка Цачева, не е необходимо да се приема нов закон:
За смесена избирателна система, със силно застъпен мажоритарен елемент, защото преценихме, че ако отговорим на желанието на българските граждани 120 да бъдат мажоритарните райони е необходимо повече време, промяна в немалко други законодателни актове, административна реформа.
От ГЕРБ предлагат изборната бариера за влизане в парламента да бъде намалена от 4 на 3 процента.
Мустафа Карадайъ засегна темата за предизборна агитация на майчин език и за принципа на уседналост.
Това е тест за нашето ниво на демократичност. Онези, които бяха изгонени от държавата те не са гости на нашата родина. Те са граждани на Република България.
Павел Шопов каза, че с новия изборен кодекс слага край на 'фидософщината".
Досегашният Изборен кодекс стана символ на порочност. База за фалшифицирани, манипулирани и купени избори. На "фидософщината" трябва да се сложи край и този край се слага с новия изборен кодекс.