Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Съществува реална възможност границата с Турция отново да бъде блокирана от ТИР-ове, ако не се реши проблемът с квотата за разрешителни между България и Турция за трети страни. Това съобщи изпълнителният директор на Автомобилната администрация Димитър Ганев. От турска страна са изпратили писмо, в което заявяват, че ще спрат използването на всички разрешителни на българските превозвачи от 1-ви февруари.
Още миналата година България е заявила желание за увеличаване квотата на разрешителните за трети страни, както и за транзитните разрешителни, но от турска страна и до днес не са приели среща, на която това да бъде договорено. Поради тази причина българските превозвачи работят със същия брой разрешителни, както през миналата година. Автомобилната администрация е установила сериозен дисбаланс в квотите и смята, че липсата на реакция от съседната държава пречи на българските превозвачи да поддържат пазарите си в трети страни.
При предоставяне на 250 хиляди разрешителни на турската страна те са използвали само 128 хиляди. Същевременно на българските превозвачи се предоставят 1 100 разрешителни и този брой се оказва недостатъчен.
Според най-лошия сценарий, допускан от българската страна, Турция може да анулира валидността на еднократните разрешителни на нашите превозвачи, което ще прекрати достъпа им до територията й.
Димитър Ганев каза, че българската страна ще предприеме реципрочни действия спрямо южната ни съседка:
Тъй като очакваме при едно отваряне на пазара към Сирия и Ирак повече автомобили да тръгнат надолу, ние ще искаме повече транзитни разрешителни. Турската икономика работи усилено, тя произвежда стоки, товари. Тези стоки и товари те предпочитат да си ги превозват сами, тоест ги пазят за своите превозвачи.