Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Финансовият министър Петър Чобанов заяви, че при нормални обстоятелства няма да се наложи актуализация на бюджета за тази година. Самият той не вижда причини за това. Чобанов отчете по-висока събираемост на приходите за януари, спрямо първия месец на 2013 година, както и по-нисък бюджетен дефицит за същия период. Финансовият министър отчете и добро изпълнение на бюджета за миналата година, въпреки апокалиптичните прогнози, че след първата актуализация на бюджета ще се наложи и втора. Фискалният резерв в края на годината е бил 4,7 милиарда лева , а дългът 14,1 милиарда или с 500 милиона лева по-малко от допустимото. Въпреки доброто изпълнение на бюджета за 2013 година, НАП и Агенция "Митници" не са събрали близо 200 милиона лева. Като мярка за засилване на контролните функции на приходната агенция, финансовият министър иска 20 процента съкращения в централната администрация на НАП.
Ще изпратя писмо до изпълнителния директор на Националната агенция по приходите, да оптимизира централната администрация с 20 процента и човешкият ресурс, да бъде използван за засилване на контролните функции на Агенцията.
Чобанов е оптимист за по-добра събираемост на двете агенции за първото тримесечие на тази година:
Предварителните резултати за януари показват, че сме събрали повече приходи, отколкото януари предходната година".
На днешното си заседание, правителството разпредели почти цялата сума от заложените половин милиард лева в бюджета за тази година за публичната инвестиционна програма за развитие на регионите. Министърът уточни:
ВиК и управление на отпадъците - общо 78,3 милиона лева. Транспортна инфраструктура - 104,6 милиона лева. Социална инфраструктура - общо 197,5 милиона лева, вкл. за училища и детски градини - 25 милиона лева, висши учебни заведения - 15,7 милиона лева, здравеопазване - 27 милиона лева, спортни зали и съоръжения - 62 милиона лева. Бързината относителната, с която приехме разпределението на ресурса е отговор на проблема, който би възникнал, ако се бяхме бавили още два месеца, т.е. тогава рискувахме средствата да не бъдат усвоени, някои от тях и да не бъдат започнати през тази година.