Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Невъзможността на всички затворници да гласуват и агитацията на майчин език са сред забележките на Венецианската комисия по новия Изборен кодекс. Това обяви заместник-председателят на парламента Мая Манолова. Заедно с лидера на БСП Сергей Станишев тя представи пред посланици проекта за нови изборни правила.
Закритата за журналисти презентация събра десетки посланици и ръководители на дипломатически представителства на страните членки на Европейския съюз, на Съединените щати и на Русия. В приветствието си към тях Мая Манолова отбеляза доброто съвпадение на датата, тъй като днес се навършват 135 години от Учредителното събрание, което приема Търновската конституция. След продължилата два часа и половина среща на брифинг в парламента Мая Манолова отчете:
Обяснихме ясно какви са целите, които преследваме - на първо място, гарантиране на честни избори, да има облекчен достъп на гражданите да упражнят правото си на глас.
Мая Манолова съобщи, че в петък е получено предварителното становище на Венецианската комисия за новия Изборен кодекс. Тя очерта основните забележки:
Агитацията на майчин език, начинът, по който е разписана активната регистрация предвид факта, че една част от гражданите, които не са се регистрирали предварително в изборния ден, ще бъдат дописвани в избирателните списъци. Не е възможна друга технология, така че ще преосмислим още веднъж, до влизането в зала на кодекса, дали да остане активната регистрация.