Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
В официално изявление Държавният секретар на САЩ Джон Кери осъди „руската инвазия и окупация на украинска територия“. Тоя каза, че това е нарушение на международното право и тези действия са заплаха за мира и сигурността на Украйна и региона. Според него опасенията на етнческите руснаци в района трябва да се разрешат по начин, който не нарушава суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Кери допълни, че ако Русия не поеме стъпки за деескалиране на напрежението това ще окаже ефект на отношенията й както със САЩ, така и с международната общност. Изявлението на държавния секретар се появи малко след като американският президент Барак Обама в телефонен разговор с руския си колега Владимир Путин е подчертал , че действията на Русия нарушават суверенитета и териториалната цялост на Украйна.
Според Белия дом, в разговора, продължил 90 минути президентът Обама е призовал Путин да изтегли руските войски от Крим и да ги върне в базите им. В противен случай Русия рискува да бъде изправена пред политическа и икономическа изолация и пред възможността за оттеглянето на участието на САЩ в срещата на върха Г-8, която е планирана за месец юни в Сочи.
Според Кремъл пък, Путин е определил ситуацията в Украйна като „необичайна“, за която са виновни украински „ултранационалисти“, зад които стои подкрепяното от САЩ правителство в Киев. Според него те застрашават „живота и здравето на руските граждани“ в Крим.
По-късно, по време на извънредно заседание на Съвета за Сигурност на ООН американският посланик там Саманта Пауър ясно изрази официалното американското становище:
Време е да се сложи край на руската интервенция в Украйна. Руските военни трябва да се оттеглят, стремежите на украинския народ трябва да бъдат респектирани и трябва да се даде възможност на политическия диалог да продължи.
Руският й колега Виталий Чуркин отговори, че пътят за решаване на кризата се крие във връщането към записаното в споразумението от 21 февруари и създаването на правителство на национално обединение.