Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
В хранилището „Чирен“ има природен газ, който е достатъчен за работата на топлофикациите за период до 2 месеца, а в случай че той бъде изчерпан, се преминава на нафта за отопление или мазут. Това заяви за „Хоризонт“ председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Илия Николаев по повод опасенията от прекъсване или ограничаване на доставките на синьо гориво към страната ни заради ситуацията в Украйна. Подобно спиране на доставките ще се отрази негативно на българския бизнес, заяви за БНР председателят на Федерацията на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов.
В случай на спиране на доставките на газ за България топлофикациите преминават на намален режим на работа, припомни Илия Николаев:
Поддържа се едно ниво на отопление, което осигурява 16-18-20 градуса вътрешна температура. Очакванията са, че ще се справим. Освен това има и няколко дружества вече, които имат и производство на топлоенергия с биомаса, където също биха могли да покрият част от потребностите от топлоенергия. Не би трябвало да очакваме някакви драстични негативни обстоятелства или сериозни кризи в топлоснабдяването.
Председателят на Федерацията на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов обясни какъв ще е ефектът върху бизнеса, ако доставките на газ за България бъдат прекъснати или ограничени:
Ние не можем да си изпълняваме поръчките към наши контрагенти. Ще си забавим доставките, ще претърпим загуби и пропуснати ползи.
Стаменов обясни, че всяко предприятие у нас при сключване на договор с "Булгаргаз" подава информация за минималното количество синьо гориво, което трябва да му бъде осигурено в случай на нова газова криза:
Има непрекъснати производствени процеси, като при някои има опасност от взривове, при други има риск за човешки живот от спиране на някакво оборудване. Тези цифри се записват и се подават към нашия доставчик "Булгаргаз" и те знаят, че в някои точки трябва да има еди какво си количество природен газ.