Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Американският президент Барак Обама призова руския си колега Владимир Путин да обмисли дипломатически опции за прекратяване на конфликта в Украйна. По време на едночасов телефонен разговор с Путин Обама е заявил, че нахлуването на руски войски в Крим е нарушение на суверенитета на Украйна и че САЩ, заедно с европейските си съюзници, са предприели стъпки в отговор на действията на Москва. Руският президент е потвърдил становището на Москва, че смяната на властта в Украйна е противоконституционен преврат. Путин е акцентирал пред Обама, че отношенията между Москва и Вашингтон имат първостепенно значение за стабилността и сигурността по света и не бива да бъдат принасяни в жертва на разногласията по отделни въпроси.
По-рано Обама представи американската официална позиция и в обръщение от Белия дом. Президентът Обама каза, че готвеният референдум в Крим противоречни на законодателните норми:
Предложеният референдум за бъдещето на Крим би нарушил украинската конституция и международното право. Каквото и да е обсъждане на бъдещето на Украйна трябва да включва легитимното правителство на Украйна.
В речта си президентът на САЩ обяви визовите рестрикции и санкции, които е разпоредил с изпълнителна заповед, и подчерта, че американските санкции са координирани с европейските съюзници. Според информация на Белия дом мерките са поети срещу индивиди и обекти, отговорни за дейности, които подкопават демократичните процеси или институции в Украйна.
По време на изявлението си Обама даде да се разбере, че ако Русия продължава да нарушава международното право, съюзниците, заедно със САЩ, ще демонстрират твърда позиция.
Обама коментира, че според него има начин за деескалиране на кризата в Украйна и наблегна, че е минало времето на дните, когато границите са се преначертавали през главата на демократично избрани лидери.
Допуснете международни наблюдатели в цялата страна, включително и Крим, за да се гарантира, че правата на всички украинци се спазват, включително и на етническите руснаци.
Американският президент предложи още консултации между правителствата на Русия и Украйна с участието на международната общност и допълни, че Русия ще запази основните си права в Крим, ако спазва договореностите, които е подписала, и уважава суверенитета и териториалната цялост на Украйна.