Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Започнаха протести във всички клонове на “Напоителни системи”

Снимка: БГНЕС

Започнаха стъпаловидни протести във всички клонове на държавното дружество “Напоителни системи”. Първият беше в района на Благоевград. Хората са категорични, че няма да позволят повече на политици и изпълнителна власт да се държат безотговорно към работещите в дружеството близо 2 хиляди души и да поставят под въпрос сигурността на населението. 

Плътен полицейски кордон не позволи на стотиците протестиращи да пресекат шосе Е-79 и така за кратко да блокират движението по най-натоварената пътна артерия в страната. Той обаче не успя да заглуши истината за тежкото положение на работниците в най-големия клон на "Напоителни системи" - "Струма-Места", както тревогата им и за финансовото и кадрово обезкървяване на държавната фирма.

Искаме заплатите, искаме заплатите, скандираха протестиращите.

След миналата година почнаха проблемите в "Напоителни системи". Има случаи по три, четири до седем месеца сме стигнали да не сме получавали заплати, обясни един от демонстрантите.

Търпим и чакаме, но вече не се търпи, каза протестираща.

Има колеги, които си продават кръвта, за да могат да пратят децата си на училище. Пълно безхаберие. Хора няма. Кадри няма. Хидроинженерите ни напускат. Просто е ужас, разказа трети демострант.

Проблемите в "Напоителни системи" се задълбочават лавинообразно след 2011-а г., когато е направена промяна в Закона за водите, чрез която е отнето правото на държавата да финансира "Напоителни системи". Така започва трупането на дългове и тегленето на кредити, в резултат на което сметките на компанията в момента са запорирани. Обещаните 15 милиона след обнародването на поредните промени в закона може да се препънат в бюрокрацията на процедури, разпореждания и методики, каза Светла Василева, председател на Федерация "Земеделие" към КНСБ. Тя припомни годините на престъпно разграбване на дружеството.

И знаем всяко правителство по колко милиона източи от тези "Напоителни системи". Отново нямаме гаранция за колко време ще бъде извършена тази процедура, така че тези дългоочаквани средства да стигнат до вас. Повече ние не можем да чакаме, каза Василева. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!