Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Мнозинството в Народното събрание отхвърли президентското вето върху Закона за Сметната палата. От ГЕРБ гласуваха против.
Основната поправка в Закона предвижда връщането на колективното ръководство на Палатата от деветима членове, като досега то е от председател и двама заместници. Държавният глава Росен Плевнелиев върна закона за ново обсъждане с мотивите, че няма концепция за организацията на дейността на Сметната палата, както и заради липсата на визия каква конкретна дейност ще извършва всеки един от деветимата членове, предвидени в новия закон. Според него е неприемливо по време на икономическа криза да се увеличава ръководството на Палатата.
Менда Стоянова от ГЕРБ коментира, че поправката в Закона цели смяна на сегашното ръководство. Стоянова атакува връщането на колективния орган:
Сметната палата по новия закон ще бъде формирана на партийно-квотния принцип. По него ще гласувате и на практика ще назначите кандидатурите на партийната върхушка. Това е изпълнение на основната цел, поради която беше променен този закон.
В отговор председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев от ДПС заяви:
Цонев подчерта, че с поправките се връща колегиалната форма на управление, като най-важните решения ще се вземат след обсъждане в по-широка колегия и добави, че не разбира как юристите на президента не разбират тази разлика.