Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Българската адвокатура отбеляза с национална конференция 135-тата годишнина от приемането на Търновската конституция. Форумът се проведе във Велико Търново в искорическата сграда,в която през 1879-та година Учредителното събрание е изработило основния закон на освободена България. Репортаж на кореспондентката ни Катя Чорова:
Пред участниците в конференцията бе представена историческа възстановка на събитията от 1879 година, когато княз Дондуков- Корсаков открива Учредителното събрание и започват дебатите за Първата българска конституция.
Приветствам ви с отварянето на първото в освободената наша страна Народно събрание. Считаме, че е потребно да имаме една конституция, която да гарантира правата на народа, тази свобода, към която се стремят най-просветените народи.
Днес даряваме юридическа литература на Градската библиотека и на Великотърновския университет и по 2 000 лева на Музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" и на музея „Възраждане и учредително събрание“, обяви на конференцията председателят на Висшия адвокатски съвет Ралица Негенцова.
Считаме, че трябва да се развива този музей, който има една фантастична експозиция, в който всеки един българин, който влезе в него не може да не премине в онези времена, в които са се ковали основите на българската държавност.
Сред 230-те депутати в Учредителното събрание, 17 са били адвокатите, наричани тогава прошенописци.